Emek – Şehir Hastanesi Metro hattı İhalesi iptal edildi

26 Nisan 2021 Pazartesi, 10:58
Metro

Bursa Emek – Şehir Hastanesi Metro hattı Danıştay tarafından iptal edildi. İptalin gerekçesi ise İhale sürecinde teamüllere uyulmadığı, ihaleye girmek isteyen bazı firmalara müsaade edilmediği öne sürülüyor.

Danıştay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Bursa Emek – Şehir Hastanesi raylı sistem inşası için 2 şirkete davet usulü verdiği 1.8 milyar liralık ihaleyi iptal etti.

İki firma tarafından ihalenin iptali için Danıştaya dava açıldı. Görülen dava sonucunda Bursa Emek – Şehir Hastanesi Metro hattı ihalesini iptal edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yaklaşık 1 milyar 800 milyon liralık ihaleyi başka firmalara açık olmayan bir şekilde davet usulü ile Taşyapı ve Söğüt İnşaata verdi. Ege Gökmen İnşaat ve Günfalt İnşaat ise bu çapta bir ihalenin davet usulü yapılmasına itiraz ederek dava açtı. Her iki şirketin avukatı Ali Ekrem Özbek ile Sırma Mungan açtıkları dava ile ihalenin iptalini talep etti.

Sektöre Bayburt İnşaat’ın patronunun yanında çalışarak giren, kendisi de Bayburtlu Ege Gökmen İnşaat’ın sahibi Mehmet Selim Özbek’in başvurusu Ankara 4. İdare mahkemesi tarafından karara bağlanıp reddedildi. Bunun üzerine Ege Gökmen İnşaat davayı Danıştay’a götürdü. Danıştay 13’üncü dairesi aldığı yeni kararla 1 milyar 800 milyon liralık hafif raylı sistem ihalesini iptal etti.

Ege Gökmen İnşaat daha önce de usulsüz verilmiş Afyonkarahisar-Şuhut yolunu ve Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir yüksek standartlı Demiryolu ihalesini, Iğdır-Gelendost üstyapı ihalesini, Antalya-Manavgat bakım onarım ihalesini, Antalya-Alanya yolu bakım onarım ihalesini, Erzurum-Aşkale-İspir devlet yolu ihalesini de iptal ettirtmişti. Güneş Asfalt şirketi. Güneş Asfalt Şirketi’nin benzer gerekçelerle itiraz ettiği Erdemli-Silifke-Taşucu yolu ihalesiyle ilgili dava da Danıştay’da devam ediyor. Ayrıca şirket, daha önce de Eze İnşaat’ın aldığı Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı İhalesi’ni de iptal ettirtti.

Bursa Hafıza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz