AK Parti’nin İstanbul adayı kim olmalı anketi açıklandı

28 Ağustos 2023 Pazartesi, 14:40
Terörün arkasında ABD var!

ASAL Araştırma, AK Parti’nin yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için göstereceği adayı seçmenlere sordu. İşte “AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kim Olmalı” anketinin sonuçları.

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, İstanbul’da yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, “Sizce AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kim Olmalı?” açık uçlu sorusunu yöneltti. Ankete göre; yüzde 18.1 oy oranıyla ilk sırada eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yer aldı.

ASAL Araştırma Şirketi, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Siyasi Eğilim Araştırması”nı yayımladı. Araştırmada, siyasi partilerin seçmen desteği, Büyükşehir Belediyesi ve mevcut belediye başkanı ile ilgili kanaatler ve seçmenin istediği adaylarla ilgili değerlendirmeler yer aldı. 19-27 Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul’un 39 ilçesinde 18 yaş ve üzeri 3.000 kişiyle CATI (Bilgisayar destekli telefonla anket) yöntemiyle gerçekleştirilen ankette seçmenlere, “Sizce AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kim Olmalı?” açık uçlu sorusu yöneltildi.

İLK SIRADA MURAT KURUM YER ALDI

Ankete katılanların yüzde 18.1’i bu soruya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği eski Bakanı Murat Kurum yanıtını verdi. Bunu yüzde 10.2 ile Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu cevabını verenler takip etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıtı ise yüzde 9.8 ile üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 8.6’lık bir kesim ise bu soruya eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu cevabını verdi.


AK PARTİ’NİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLMALI? (AÇIK UÇLU SORU)

Murat Kurum: %18.1
Mehmet Tevfik Göksu: %10.2
Fahrettin Koca: %9.8
Süleyman Soylu: %8.6
Adil Karaismailoğlu :%7.0
Osman Nuri Kabaktepe: %4.5
Hilmi Türkmen: %3.6
Mehmet Ergün Turan: %2.8
Mustafa Varank: %2.7
Şadi Yazıcı: %2.4
Abdullah Özdemir: %1.8
Deniz Köken: %1.5
Bünyamin Demir: %1.2
Diğer:%6.5
Hiçbiri:%7.4
Fikrim yok/Cevap yok:%11.9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz