BADEF istifayla sarsıldı

22 Nisan 2016 Cuma, 10:12
Bilal Şengüloğlu

Bursa’da faaliyet gösteren Bingöl, Bitlis, Gaziantep, Malatya, Muğla, Siirt, Sivas, Şanlıurfa ve Van ili dernekleri, yanlış ve demokrasiden uzak yönetim anlayışı sebebiyle Bursa Anadolu Dernekleri Federasyonu’ndan toplu halde istifa ettiklerini açıkladılar.
Bursa’da 2010 yılında kurulan ve kısa adı BADEF olan Bursa Anadolu Dernekleri Federasyonu’nda toplu istifa depremi yaşanıyor. Aralarında Bingöl, Bitlis, Gaziantep, Malatya, Muğla, Siirt, Sivas, Şanlıurfa ve Van ili derneklerinin olduğu 9 hemşeri derneği düzenledikleri basın toplantısıyla istifa gerekçelerini açıkladılar. Basın açıklamasını 9 dernek adına üstlenen Gaziantepliler Derneği Başkanı Bilal Şengüloğlu, “Badef’te yaşanan haksızlık ve usulsüzlüklere karşı yaşadığımız kente ve temsil ettiğimiz onbinlerce vatandaşımıza karşı sorumluğumuz gereği istifa ediyoruz” dedi.
Bingöllüler Dernek Başkanı Abidin İldan, Bitlisliler Dernek Başkanı Zülküf Sönmez, Malatyalılar Dernek Başkanı Murat Yıldırım, Siirtliler Derneği Başkanı Selim Demirel, Sivaslılar Dernek Başkanı Ali Dinçyılmaz, Şanlıurfalılar Dernek Başkanı Ahmet Liman, Vanlılar Dernek Başkanı Seyithan Taş ve Muğlalılar Dernek Başkanı Ramazan Akan’ın katıldığı basın toplantısında konuşan Gaziantepliler Dernek Başkanı Bilal Şengüloğlu, özetle şunları söyledi:
BÜYÜK EMEKLER HARCADIK”
“Kuruluş amacı ülkemizin her bölgesinden gelerek Bursa’da kurulan hemşeri derneklerinin bir araya gelmesini sağlamak, toplumun dayanışmasına vesile olmak, birlik ve beraberliği pekiştirmek, yaşadığımız bu güzel kentin sorunlarına hep birlikte çözüm ve çözümler üretmek, birlikte sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak kentimize olan duyarlılığımızı, hizmet görevimizi yerine getirmek amacıyla birleştik. Bir değil, birlik olalım diyerek yola çıktık. Büyük emekler harcanarak kurulan ve şuan burada bulunan derneklerin eski başkan ve yöneticilerinin gayretli çalışmaları, maddi ve manevi fedakârlıklarıyla 6 yıldır çocuk gibi özen gösterdiğimiz, sevgiyle büyütülen Badef, maalesef kuruluş amacının ve tüzüğünün dışına çıkmıştır.
“BİRLİĞİMİZE RANT KARIŞTI”
Badef artık şahsi çıkar menfaatlerin ön planda olduğu, üyelerinin olup olmadığı bile meçhul derneklerin kendi siyasi gelecekleri, makam ve mevkii heveslerine alet edildiği, gerçek sahibi olan kurucu derneklerin dışlandığı, ayrıştırıldığı, hiyerarşik düzeni bozan, demokrasiye saygı duyulmadan derneklerin ihraç edilmesine kadar varan seviyesiz bir yönetim anlayışı içine girmiştir. Ne yazık ki birliğimize, kardeşliğimize siyaset alet edilmiştir. Kişisel rant hesapları girmiştir.
9 DERNEK İSTİFA ETTİ
Biz yukarıda adını okuduğumuz hemşeri dernekleri olarak, temsil ettiğimiz on binlerce hemşerimize karşı aldığımız sorumluluk gereği bu uygunsuzluklara alet olmayacağız. İleride doğacak hukuksuzlarla derneklerimizin ve de üyelerimizin adının anılmasını istemiyoruz. Bugün bu toplantıya katılarak okuduğumuz bildirinin altına imza atan 9 hemşeri dernekleri olarak, resmi kayıtlara göre bünyesinde 15 üye derneği bulunan Bursa Anadolu Dernekleri Federasyonu’ndan gördüğümüz lüzum üzerine ayrılma kararı aldığımızı beyan ederiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz