Gönüllü kuruluşlar ve Suriyeli muhacirler

13 Nisan 2016 Çarşamba, 12:05
gönüllü kuruluşlar

Gönüllü Kuruluşlar Platformu, Suriyeli Muhacirlere Yardım Derneği ev sahipliğinde, Merinos Göl Park Sosyal Tesisleri’nde Suriyeli muhacirler konusunu konuşmak için bir araya geldi.

Bursa’da yaşayan Suriyeli muhacirlerin iş, sağlık ve eğitim gibi konulardaki ihtiyaçlarının konuşulduğu toplantıya; Gönüllü Kuruluşlar Platformu İcra Heyeti Başkanı Burhan Sayılgan ve Suriyeli Muhacirlere Yardım Derneği Başkanı Arif Çelenk’in yanı sıra TBMM 24. Dönem Bursa Milletvekili İsmet Su, Yıldırım İlçe Kaymakamı Mehmet Aydın, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlker Duran ve Yeşilay Bursa Şubesi Başkanı Dr. Serhan Yamalı katıldı.

TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK ADIMLAR ATILDI…

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gönüllü Kuruluşlar Platformu İcra Heyeti Başkanı Burhan Sayılgan, Bursa’da yaşayan Suriyeli muhacirlere el uzatılması gerektiğini vurguladı. Bursa’daki Suriyeli Muhacirlerin son durumunun istişare edildiği toplantıda Burhan Sayılgan Suriyeli muhacirler konusunda Türkiye’de örnek olabilecek adımların Bursa’dan atıldığını ifade etti. Sayılgan, “Bursa’da Suriyeli muhacirlere yönelik iş, sağlık ve eğitim konularındaki çalışmaların başarısı karşısında çevre iller bizi ve çalışmalarımızı örnek almaktadır. Bu konu hakkında doğu ve güney doğudan gelen kardeşlerimizde çalışmalarımız hakkında bizden detaylı bilgi aldılar. Bizden edinilen bilgiler doğrultusunda, doğu ve güney doğuda yaşayan Suriyeli muhacirlere zorda olsa uygulamaya koyduklarını gözlemlemekteyiz. Suriyeli muhacirlere destek olma konusunda Bursa olarak iyi bir yerde olduğumuzu ve Bursa’ya da iyi bir ivme kazandırdığımızı düşünüyorum” dedi.

ARİF ÇELENK: TÜRKİYE’DE İLKİZ, İKİNCİSİ YOK…

Suriyeli Muhacirlere Yardım Derneği’nin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi veren Suriyeli Muhacirlere Yardım Derneği Başkanı Arif Çelenk de, “Suriyeli muhacirler konusunda yürüttüğümüz çalışmalarda Türkiye de bir ilkiz, ikincisi yok. Suriyelilerin kayıt altına alındığı ve bu konuda özen gösteren tek derneğiz. Güler yüzle karşıladığımız muhacirlerimizin adres kaydını yaptıktan sonra, hangi mesleği yapabileceğine kadar tüm bilgileri edinip iş konusunda da yardımcı oluyoruz. İş konusunda bütün Bursalı müteşebbisleri kutluyorum. Çalışmalarımızı ümmet şuuruyla sürdürüyoruz” diye konuştu.

Akdeniz’de göç nedeniyle her gün insan öldüğüne değinen Yıldırım İlçe Kaymakamı Mehmet Aydın ise, “Avrupa, Suriyeli gelmesin diye büyük çaba gösterirken bizler Suriyeli muhacirlere kucak açtık. Bu konuda Bursa örneği de Valiliğimizin büyük çabaları ve siz değerli insanların sayesinde tüm Dünya’ya örnek olabilecek büyüklüktedir. Suriyeli muhacirler konusuna evrensel yaklaşıp istişare etmemiz lazım. Siz sivil toplum kuruluşlarının rolü burada ön plana çıkmaktadır. Dedelerimizden öğrendiğimiz insani ve ahlaki değerlerimize sahip çıkarak görev ve ödevlerimizi yerine getireceğiz” şeklinde konuştu. Suriyeli muhacirler konusunun ele alındığı toplantı, Gönüllü Kuruluşlar Platformu İcra Heyeti Başkanı Burhan Sayılgan’ın, Yıldırım İlçe Kaymakamı Mehmet Aydın’a hediye takdim etmesiyle sonlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz