Türkiye ticari araç tecrübesi satacak

08 Nisan 2016 Cuma, 12:04
oib

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) Türkiye ile olan ticaret hacminin artırılması amacıyla Polonya’ya düzenlediği Sektörel Ticaret Heyeti ziyaretinde, firmalar arası ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Polonya’ya otomotiv ihracatının geçen yıl yüzde 5 düşüşle 456 milyon dolar olduğunu  belirten OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, “Yılda 40 milyon tamir ve parça değiştirme hizmeti veren ve dört bin araç kontrol istasyonu olan Polonya, Türkiye’nin ihraç ürünleri için önemli pazar potansiyeline sahip.”

Burhanoğlu: “Polonyalı firmalar, Türkiye’nin ticari araç ve orjinal yedek parça üretimindeki tecrübesi nedeniyle firmalarımızla çalışmak istiyor. Ayrıca Polonya’da bir bir lojistik merkezi de açabiliriz.”

Türkiye ihracatının lokomotif sektörü otomotiv endüstrisinin küresel rekabet gücünü artırmaya yönelik faaliyetleri sürüyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), bu yıl sekiz ülkeye düzenleyeceği Sektörel Ticaret Heyeti ziyaretlerinin ikincisini 29 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Polonya’ya gerçekleştirdi. Türkiye ve Polonya arasındaki ticaret hacminin artırılması amacıyla düzenlenen ziyarete, OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu ile birlik üyesi 14 firmanın temsilcileri katıldı.

Etkinlik kapsamında Varşova Ticaret Müşavirliği ziyaret edilirken, Türk firmaları ile Polonyalı toptancı, ithalatçı ve distribütör firmalar arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Uluslararası Otomobil ve Teknoloji Fuarı’nı da gezen heyet, çeşitli firma ziyaretlerinde bulundu. Bu kapsamda heyet, Avrupa’nın en büyük otobüs, tramway ve troleybüs üreticilerinden Solaris’in ve Ursus firmalarının üretim tesisini gezerek bilgi aldı, otomotiv yedek parça üreticileri ile görüşmelerde bulundu.

Katma değerli yan sanayi ürününde tecrübe sahibi

Polonya’ya düzenlenen ziyaretin verimli geçtiğini belirten OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, “Türkiye olarak en fazla otomotiv ihracatı yaptığımız 12.ülke olan Polonya’ya, 2014 yılında yüzde 13 artışla 478 milyon dolar, 2015 yılında ise yüzde 5 gerileme ile 456 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Sektörel Ticaret Heyeti’ne 14 firmamızın katılımının iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da artırılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

AB üyesi ülkeler arasında altıncı en büyük ekonomiye sahip olan Polonya’nın katma değerli üretim konusundaki tecrübesini vurgulayan Burhanoğlu, “Polonya yılda 620 bin adet ile Türkiye’den daha az ihracat yapıyor. Bununla birlikte değer bazındaki ihracatı yaklaşık 21 milyar dolar ile ülkemizle neredeyse aynı seviyede. Türkiye olarak Polonya’nın katma değerli yan sanayi ürünleri üretme konusundaki tecrübesinden faydalanabiliriz” dedi.

Polonya’nın yedek parça pazarı Türkiye için fırsat

Tüm dünyadan önemli yatırımlar çeken ve ülkedeki üretim adetlerini giderek artıran Polonya’nın Türkiye’ye rakip olmasının yanında, taşıdığı pazar potansiyeline de değinen Burhanoğlu, “Her bin kişiye düşen motorlu araç sayısının 2014 yılında 620 adet olduğu ülkede, ortalama yaşı 13 yıl olan 13 milyon 500 bin adet araç trafikte. Yılda yaklaşık 40 milyon tamir ve parça değiştirme hizmeti verilen ve 4 bin araç kontrol istasyonu olan Polonya, bu haliyle başta otomotiv yan sanayi olmak üzere ihraç ürünlerimiz için dikkate alınması gereken önemli bir pazar potansiyeline sahip” şeklinde konuştu.

Lojistik merkezi açabiliriz

Polonya’da bu yılın ocak-şubat döneminde binek otomobiller pazarının yüzde 12,7, ticari araçlar pazarının da yüzde 25,3 büyüdüğüne dikkat çeken Burhanoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Polonya 23,7 milyon adet ile Orta Avrupa’nın uzak ara en büyük motorlu araçlar parkına sahip ülkesi. Avrupa’nın merkezindeki yer alıyor. Aynı zamanda bir lojistik merkezi. Bu avantajı ile Türkiye olarak bu ülkede bir lojistik merkezi açabiliriz. Diğer yandan Polonyalı firmalar, Türkiye’nin ticari araç ve orjinal yedek parça üretimindeki tecrübesi nedeniyle Türk firmaları ile işbirliği yapmak istiyor.”

OİB’in bu yıl Fas ile başlayan ve Polonya ile devam eden Sektörel Ticaret Heyeti gezileri, yılsonuna kadar sırasıyla Romanya, Kazakistan, İran, İngiltere, Azerbaycan ve Cezayir’e gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz