Arinç’tan ŞOK Erdoğan çıkışı…

02 Mart 2016 Çarşamba, 18:35
gul_ve_arinc_erdogan

Bülent Arınç Erdoğan’ı, “Sen beni tanımıyorsan ben de seni tanımıyorum, diyen Temel’in durumuna düşmeyelim” diye fıkra örneği vererek eleştirdi.
Arınç: Madem AYM kararına uymuyor, Cumhurbaşkanı andını içerken ‘Bu anayasayı tanımıyorum’ demeliydi.
Son dönemde hükümete ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirileri ile gündemde olan eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum” sözlerine cevap verdi, Fıkrayla gönderme yaptı. “AYM kararları, isteyenin de, istemeyenin de kabul edeceği kararlardır” diyen Arınç, “AYM Başkanı’nı tebrik ediyorum. Başarılı bir hukukçudur. AK Parti Anayasa Komisyonu’nda akademisyen olarak görev verdik” dedi. Erdoğan’ın “anayasaya sadakat” yeminini hatırlatan Arınç, “Kendisi bu anayasaya göre Cumhurbaşkanı seçildi. ‘Ben farklı bir Cumhurbaşkanı olacağım’ deyip, Meclis’e farklı bir ant içmedi. Biz de o zaman ayakta alkışladık. O zaman ben bu anayasayı tanımıyorum demesi lazımdı” görüşünü dile getirdi.

Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen “Dünden Bugüne Türk Siyaseti” konulu konferansta değerlendirmelerde bulunan Arınç, Erdoğan’a gönderme yaptığı Temel fıkrasını şöyle anlattı:

“Temel İdris’e borç vermiş. Lakin bir süre sonra borç inkâr edilmiş. Konu davalık olmuş. İdris mahkemede “Temel’i tanımıyorum” demiş. Temel çıldırmış; kendisinin tanınmaması hali vardır çünkü. Bunun üzerine Temel tarihi cevabı verir. “Ben de seni tanımayirum.” Biz bu duruma gelmeyelim.”
Bülent Arınç’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Şöyle diyemeyiz; ‘işime geleni kabul ederim, işime gelmeyini etmem.’ Bu anayasa bir bütündür. Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlar. Şimdi biz referanduma gideceğiz, başkanlık sistemini oylayacağız. Peki 50-55 milyon seçmen Sayın Cumhurbaşkanı ben bu anayasayı tanımıyorum diye, Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi’ni kaldırmak istiyor diye düşünüp hayır oyu verebilir. Anayasa Mahkemesi kararlarını başkan olunca da tanımayacak diye düşünebilir. Kuvvetler ayrılığı olmayacak, başkan ne isterse o olacak diye de düşünebilir. Ben bir seçmen olarak endişe ederim şahsen. Şimdi de bazı milletvekilleri AYM kaldırılsın diyor, AYM üyelerini düşman ilan ediyorlar.

“Kendisi dışarıya giderken acaba toplum biraz oyalansın diye mi bunları söyledi. İyiye de yormak zorundayız ama, sonuçta koskoca Cumhurbaşkanı bu. Eleştirirsiniz ama ‘ben bu mahkeme kararlarını tanımıyorum’ derseniz insanlar hukuka nasıl güvensin? İnsanlar farklı karar verdi diye, Abdullah Gül’ün (Anayasa Mahkemesi’ne atadığı üyeler için / T24) seçtikleri diye ayrımcılık yapıyorlar, bu cinayettir. Ve bu ayrımcılığın üzerinden Abdullah Gül’e vurmaya çalışıyorlar. Ben bu üyelerin gerçek hukukçu ve vatansever olduğunu yakından biliyorum. Anayasa Mahkemesi’nin sonuna kadar yanındayım. Tebrik ediyorum.

“Arinç’tan ŞOK Erdoğan çıkışı…” için 2 cevap

  1. serdar yazar dedi ki:

    ilhan yardiımcıyı tebrik ediyorum. döneklik ayıptır.

  2. İLHAN YARDIMCI(KEMALİ) dedi ki:

    “KİMİN Kİ MAYASI BOZUK, OLAMAZ ONDAN HAZIK” Bilge kitaplarında ve ehil dillerde yer alır. ARINÇ BURSA’YA POSTALANDIĞI ZAMAN, KÖŞEMDE BİR YAZI YAZMIŞ, BURSA’YA FİTNEYİ SOKTUĞUNU SÖYLEMİŞTİM. MANİSA’DA GÜNLERCE TOZ TOPRAK YUTARAK, KÖY, ŞEHİR, MAHALLE DOLAŞARAK ONU KAZANDIRANLAR ARASINDA OLDUĞUMUZU DA İYİ BİLİR, HEMPALARI BİLİRLER.
    ALLAH İNSANLARIN ENCAMINI HAYIRLI KILA, ÖLÜNCEYE KADAR AKLINI BAŞINDAN ALMAYA. AMİN… BAŞKA NE DİYEYİM, TÜRKİYE VE SİYASET ARENASI BÖYLE NİCE DÖNEKLERİ VE BUNAKLARI GÖRDÜ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz