Açığa alınsınlar!

04 Şubat 2016 Perşembe, 10:35
bülent arınç

Uyduruk plan gereği devletin tüm gizli sırlarını ele geçirdiler.

Arınç’a suikast iddiasıyla Kozmik Oda’da arama izni veren iki savcının açığa alınması talep edildi.HSYK Başmüfettişi, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla ‘Kozmik Oda’da arama yapılmasına neden olan Savcı Mustafa Bilgili ve eski Ankara Başsavcıvekili Şadan Sakınan’ın da aralarında olduğu 8 hakim ve savcının açığa alınmasını talep etti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığı’na girilerek ‘devlet sırrı niteliğindeki bilgilerin’ de deşifre olmasına neden olan ve takipsizlikle sonuçlanan ‘Kozmik Oda’ soruşturmasıyla ilgili geçtiğimiz hafta önemli bir karara imza attı. Daire, Kozmik Oda’ya girilmesine neden olan soruşturmayı yaklaşık 4 yıl boyunca yürüten savcı Mustafa Bilgili ile eski Ankara Başsavcıvekili Şadan Sakınan, eski Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Hasan Şatır, Dündar Örsdemir, Selahattin Türkeli, eski Özgürlük Hakimleri Halil İbrahim Kütük, Nihal Uslu ve Abdullah Bahçeci hakkında soruşturma izni verdi. Soruşturmayı yürüten HSYK Başmüfettişi, HSYK 2. Dairesi’ne bir yazı göndererek, söz konusu isimlerin tedbiren açığa alınmasını talep etti.


KARAR BUGÜN ÇIKABİLİR

Daire’nin, müfettişin bu talebini bugün gündeme alması bekleniyor. Daire, müfettişin talebini yerinde görürse söz sonusu isimler, haklarındaki soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştıracak. Bu durumda, 8 hakim ve savcı, maaşlarının 3’te 2’sini alacak. Daire, soruşturma tamamlandıktan sonra bu kişiler hakkında, kovuşturma izni verebileceği gibi, yer değiştirmeden meslekten ihraca varıncaya kadar çeşitli disiplin cezaları verebilecek. Arınç’a suikast iddiası üzerine Ankara Başsavcılığı soruşturma başlatmış, bu kapsamda “kozmik oda”da arama yapılmıştı. Ardından soruşturmaya ilişkin 38 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmişti.
İhraç edildi

Adana’da MİT TIR’larının aranmasına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan dönemin Jandarma Alay Komutanı Özkan Çokay TSK’dan ihraç edildi. Adana Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay’ın ihraç kararı yaklaşık 2 ay önce alındı. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’nin onayının ardından mevzuat gereği İçişleri Bakanlığı’na gelen ihraç kararı, Bakan Efkan Ala’nın da imzasının ardından önceki gün yürürlüğe girdi.

(Yenişafak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz