UİB’in Ocak ayı ihracat rakamları açıklandı

02 Şubat 2016 Salı, 13:48
Orhan Sabuncu

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla Ocak ayında yapılan ihracat 1 milyar 566 milyon dolar olarak gerçekleşti. UİB olarak Ocak ayında 1.6 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını dile getiren UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, “2016’nın ilk ayında ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,42 düşüş göstererek, 1 milyar 566 milyon dolar olarak kayıtlara geçti” dedi.

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu Ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Ocak ayında ihracatın 1.6 milyar dolar olduğunu söyleyen Başkan Sabuncu, Ocak ayı içerisinde 2016-2018 Orta Vadeli Program kapsamında revize edilen ihracat rakamlarını değerlendirdi.

“İhracatçılara daha fazla destek verilmeli”

Türkiye’nin ihracat odaklı bir büyüme modelini benimseyen şekilde tavır almasının önemli bir adım olduğunu ifade eden UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, “Türkiye’nin dünya ticaretindeki payı her geçen gün artmakta ve bu durum ekonomimizin büyümesine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. İhracata dayalı bir büyümeyi iyiden iyiye benimseyen Türkiye, önümüzdeki dönemde ihracatçıların daha fazla desteklenmesiyle OVP’ de yer alan ihracat hedeflerini yakalayacaktır” şeklinde konuştu.

OVP’de revize edilen ihracat hedeflerine ulaşmak için bir takım reformlara ihtiyaç duyulduğunu da dile getiren Orhan Sabuncu, bu reformların ihracatçıların önünü görmesi açısından ciddi önem arz ettiğini ifade ederek, “İhracatçılar önümüzdeki dönemde daha fazla destek bekliyor” dedi.

Türkiye ekonomisinin büyümesinde ihracat katkısının sürekli pozitif olması gerektiğini söyleyen Sabuncu, ihracatı artıracak olan en önemli adımın yeni pazarlara açılmak olduğunu söyledi.

“Yüksek katma değerli ürün ihracatına ağırlık verilmesi gerekiyor”

Tasarım ve markalaşmaya harcanan mesainin artırılması gerektiğini de vurgulayan Başkan Sabuncu, “Türk ihracatçısının belirlenen hedeflere ulaşabilmesi için Ar-Ge, inovasyon ve yüksek katma değerli ürün ihracatına ağırlık vermesi gerekiyor. Bu bağlamda sanayicilerin desteklenmesi şart. 14 Ocak’ta açıklanan Ar-Ge Reform Paketi’ni bu alanda atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Tasarım ve markalaşmayı merkezine alan bir üretim sisteminin yaygınlaşmasıyla Türkiye, her sektördeki hedeflerini yakalayacaktır” diye konuştu.

OİB Ocak ayında 1 milyar 306 milyon dolarlık ihracata imza attı…

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 14,12’lik bir düşüşle, 1 milyar 306 milyon dolarlık ihracata imza attı. OİB’ in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise, yüzde 6,75 azalarak 18.4 milyar dolar seviyesine ulaştı.

UTİB ‘in ihracatı 96.2 milyon dolar…

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) Ocak ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde7,73’lük düşüş göstererek 96.2 milyon dolar olarak gerçekleşti. UTİB’ in geriye dönük 12 aylık ihracatı da yüzde 13,92 düşerek 1.2 milyar dolar seviyelerine geldi.

UHKİB’den 41.8 milyon dolarlık ihracat…

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB) ihracatı ise, Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde5,71’lik artışla 41.8 milyon dolarlık ihracata imza attı. UHKİB’in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 10,92 düşerek 501 milyon dolar oldu.

UMSMİB ihracatı 12 milyon dolar…

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB) Ocak ayı ihracatı ise, yüzde 5,92’lik azalışla 12 milyon dolar olarak gerçekleşti. UMSMİB’in 12 aylık ihracatı ise yüzde 11,37’lik düşüşle 164.4 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

UYMSİB ihracatı 1.9 milyon dolar oldu

Ocak ayında ihracatı yaklaşık yüzde 28,37’lik düşüş gösteren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise, 1.9 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. UYMSİB’in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 2,50’lik artışla 104.1 milyon dolar olarak gerçekleşti.

UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve “diğer” başlığı altında listelenen sektörlerin ihracatı ise Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,08’lik azalışla 108.5 milyon dolar olarak açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz