Orman yangınında ekipler seferber oldu

01 Temmuz 2024 Pazartesi, 12:34

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Yolçatı Mahallesi’nde başlayıp rüzgârın da etkisiyle Uludağ Üniversitesi kampüsündeki ormanlık alana sıçrayarak geniş bir alana yayılan yangın, havadan ve karadan ekiplerin yoğun müdahaleleri sonucu kontrol altına alındı.

Yıldırım Belediyesi ekipleri, Nilüfer’in Yolçatı Mahallesi’nde çıkan yangınlar için seferber oldu.

Yıldırım Belediyesi, Nilüfer’in Yolçatı Mahallesi’nde makilik alanda çıkan ve çevreye yayılan orman yangınına müdahale etmek için bölgeye sevk ettiği su tankerleri, arama kurtarma ve belediye ekipleri ile söndürme çalışmalarına destek oldu. Rüzgârın etkisiyle yayılan yangın için seferber olan Yıldırım Belediyesi ekipleri, yangın haberini alır almaz hızlı bir şekilde yola çıktı ve kısa sürede yangının yaşandığı noktaya ulaşarak çalışmalara destek verdi. Yıldırım Belediyesi, görevli personelin kumanya ihtiyacının giderilmesi için ikram aracı da gönderdi.

Yangının başlamasıyla tüm imkânlarını seferber ederek, arama kurtarma ve yangın söndürme faaliyetlerine katıldıklarını ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Çıkan yangınlarla mücadele ve yaraların sarılması noktasında yerel yönetimlerden hemşehrilerimize büyük bir dayanışma örneği gösterdik. Bugün nasıl insanımızın yanında olduysak bölgenin yeniden yeşiline kavuşması için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı..

Bursa Büyükşehir Belediyesi de İtfaiye Daire Başkanlığı ve Ulaşım Daire Başkanlığı başta olmak üzere Tarım Peyzaj AŞ, Burfaş ve Burulaş ekipleriyle yangının ilk çıktığı andan itibaren sahada çalışmalarını sürdürdü.

Çalışmalarda aktif rol olan İtfaiye Daire Başkanlığı, 426 personel ve 102 araçla yangın tamamen kontrol altına alına kadar sahada çalışmalarını sürdürdü. Ulaşım Daire Başkanlığı Yol İşleri Şube Müdürlüğü, 3 dozer, 2 bekoloder, 2 Loder, 1 greyder, 2 arasöz olmak üzere 10 iş makinesiyle yangın çalışmalarında yer aldı. Tarım Peyzaj AŞ ise 100 personel, 5 iş makinesi, 2 çöp aracı, 1 itfaiye aracı ve 29 tankerle yangın söndürme faaliyetlerine katıldı. Tankerler ayrıca diğer itfaiye araçlarına da su desteğinde bulundu. Yangın çalışmalarında 21 kişilik ekip ve 6 araçla yer alan Burfaş, sahada çalışan ekipler ve vatandaşlar için 4000 adet Bursa Su, 3500 adet Besaş ayran, 1600 adet kumanya, 700 adet çorba, 500 adet kahvaltı ve 1500 adet maske dağıtımı yaptı. Burulaş ise 30 araç ve 50 personelle sahadaydı. Tahliye amacıyla otobüsler bölgeye sevk edilirken, vatandaşlar Görükle yerleşim alanı, Üniversite istasyonu ve Terminal başta olmak üzere güvenli alanlara hızlıca ulaştırıldı. Kentteki tüm otellerle irtibat halinde olan Kültür AŞ ise tahliye edilen öğrencilerin ihtiyaç halinde yerleştirilmesi için tedbirlerini aldı.

“Hepimize geçmiş olsun”
Gece saatlerinde yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alınmasının sevindirici olduğunu söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “İlerlemesinin durdurulduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü rüzgâr da yavaşladı. İnanıyorum ki soğutma çalışmalarıyla birlikte yangın tamamen kontrol altına alınacak. Olmamasını dilerdik. Hepimize geçmiş olsun. Bunun yanında birçok tedbir alındı. Yurtlar başta olmak üzere diğer alanlarla ilgili tedbirler alındı. Bu tedbirlerle birlikte yangının da kontrol alınmasıyla sorun olmayacağını düşünüyorum. İtfaiye teşkilatımız alanda şu anda. Görevini yapıyor. Diğer kurumlardan gelen ekip ve ekipmanlar görev başında. Arama kurtarma birlikleri var. Şu an için herhangi bir sıkıntı görmüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz