Son ankette bomba patladı! İşte sonuçlar

2023 seçimleri yaklaşırken kamuoyundaki seçim anketleri, partilerin son durumu merakla takip ediliyor.

12 Nisan 2022 Salı, 14:18
anket partilerin oy oranları

Bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa, Cumhur İttifakı’nın adayı ile Millet İttifakı’nın adayı yüzde kaç oy alır? Areda Survey ve Asal araştırma şirketleri merak edilen anket sonuçlarını paylaştı.

Araştırma şirketi Areda Survey’in  25-29 Mart tarihleri arasında yapılan anketinde katılımcılara “Bu pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu soruldu. 2 bin kişinin katıldığı ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Sonuçlara göre AK Parti yüzde 38,1 oy oranı ile açık ara birinci parti oldu. CHP ise yüzde 23,2 oranıyla ikinci parti oldu. MHP’nin oy oranının ise yüzde 10,3 olduğu görüldü.

AREDA SURVEY’İN SON SEÇİM ANKETİ

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ OLSA HANGİ İTTİFAKIN ADAYINA OY VERİRSİNİZ?

Cumhur İttifakı: %52,7
Millet İttifakı: %47,3

BU PAZAR GENEL SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?

AK PARTİ: %38,1
CHP: %23,2
İYİ PARTİ %11,6
HDP: %10,9
MHP: %10,3
DEVA: %1,7
MEMLEKET PARTİSİ: %1
SAADET PARTİSİ: %0,7
YENİDEN REFAH:%0,7
BBP: %0,5
GELECEK:%0,3
TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ: %0,1

ASAL ARAŞTIRMA’NIN SON SEÇİM ANKETİ

AK PARTİ’NİN OYLARI YÜKSELİŞTE

Asal Araştırma Şirketi, 8-10 Nisan 2022 tarihleri arasında 26 ilde yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, “Bu pazar genel seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusunu yöneltti. Ankete göre; kararsızlar dağıtıldıktan sonra ilk sırada yer alan AK Parti’nin oy oranı yüzde 35.9, CHP’nin yüzde 25.1, İYİ Parti’nin yüzde 11.8 oldu.

Asal Araştırma Şirketi, 8-10 Nisan tarihleri arasında 26 ilde yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, “Bu pazar genel seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusunu yöneltti.

CUMHUR İTTİFAKININ OY ORANI YÜZDE 45

Ankete göre, Cumhur İttifakı’nın ortağı AK Parti yüzde 35.9 oy toplarken ittifakın diğer üyesi MHP ise yüzde 9.1 oy aldı. Böylece Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 46 oldu. Aynı şirketin Mart ayı anketinde Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 43.1 olarak ölçülmüştü.

MİLLET İTTİFAKININ OY ORANI YÜZDE 36.9

Millet İttifakı’nın ortağı CHP yüzde 25.1 oy alırken ittifakın diğer ortağı İYİ Parti ise yüzde 11.8 oy topladı. Böylece ittifakın toplam oy oranı yüzde 36.9 oranında kaldı. Aynı şirketin Mart ayı anketinde Millet İttifakı’nın oyu yüzde 38.4 olarak ölçülmüştü.

GELECEK VE DEVA PARTİLERİNİN TOPLAM OYU YÜZDE 2.9

Ankette, HDP yüzde 10.5 oyla yüzde 7’lik seçim barajını aşarken Ali Babacan’ın genel başkanı olduğu DEVA Partisi yüzde 1.9 ve Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanı olduğu Gelecek Partisi ise yüzde 1.0 oy aldı. Mart ayı anketinde DEVA Partisi’nin oyu yüzde 2.0, Gelecek Partisi ise yüzde 1.3 oy olarak ölçülmüştü.

YENİDEN REFAH PARTİSİNİN OYU SAADET PARTİSİNİ GEÇTİ

Ankette, Milli Görüş’ün kurucusu Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın genel başkanı olduğu Yeniden Refah Partisi yüzde 1.4 oy alırken, Saadet Partisi yüzde 1.3 ve diğer partilerin ise yüzde 2.0 oy aldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz