Cevizoğlu: Abdullah Gül büyükelçilerle hareket etti, muhalefet sevindi

27 Ekim 2021 Çarşamba, 11:01
https://video.haber7.com/embed/196662

CNNTürk’te Başak Şengül’ün sunduğu Akıl Çemberi programında konuşan Doç. Dr. Hulki Cevizoğlu,  10 büyükelçi krizyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken Kılıçdaroğlu ve Akşener’i olaydan nemalakla suçladı, büyükelçilerle ilgili sözlerinden dolayı da 11. Cumhurbaşkanı Gül’e de tepki gösterdi. 

“MUHALEFET 10 BÜYÜKELÇİ OLAYI İÇİN KRİZ GELİYOR DİYE SEVİNDİ”

10 büyükelçiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “istenmeyen kişi” ilan edilmesi yönündeki tavrının AK Parti içinde bir kesimi de rahatsız ettiğini ileri süren Cevizoğlu bu duruma muhalefetin çok sevindiğini dile getirerek “Muhalefet, yaşasın kriz geliyor, Erdoğan gidiyor, Biden bize verdiği sözü tutuyor. Kendisini gösterdi, ABD, yanına 9 ülkeyi de alarak bu açıklamayı yaptırdı” diye sevindiklerini söyledi. 

11. CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN ELÇİLER KRİZİYLE İLGİLİ SÖZLERİNDEKİ AYRINTI

10 büyükelçinin yaptığı açıklamadan 2 gün sonra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Finlandiya Büyükelçisi ile gizli bir görüşme yaptığına dikkat çeken Cevizoğlu kriz ortamı sürdüğü, büyükelçilerden yeni açıklama gelmeden  önce Gül’ün yaptığı açıklamalara dikkat çekti.

Abdullah Gül’ün “Yapılan kabul edilemez, ancak Dışişleri büyükelçileri çağırıp gerekli mesajları vermiş, adı üstünde elçiye zeval olmaz, artık bu konuya çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil” sözlerini değerlendiren Cevizoğlu “Bu açıklama ile elçileri göndermeye kalkarsan ardından başka krizler geliyor” demek istiyor. Bu açıklamayı bekleyen  CHP, İYİ Parti ve HDP’den oluşan Millet İttifakı da iktidar olmak istiyor. Sizin iktidarınız bu vatandan daha mı önemli. Siz krizlerden beslenecekseniz, iktidar olduğunuzda biz krizlerden çıkamayız. Eğer siz iktidar olduğunuzda Türkiye’de kriz olmaz ise bu yabancıların her dediğini yapıyorsuz ve yabancılar bu yüzden sizden memnun ve bu yüzden kriz çıkarmıyor demektir.” açıklamasında bulundu.

VİDEOYU İZLE https://video.haber7.com/embed/196662

Hulki Cevizoğlu,  Dolmabahçe önünde demirleyen İngiliz zırhlısı içindeki Kraliçe’yi ziyaret ededen o dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün boynuna İngilizlerin nişanının takıldığını hatırlatarak  sözlerini şöyle sürdürdü ” Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sınırdışı etme söyleminden sonra bazı büyükelçiler “Sınırdışı edilmekle tehdit edilen büyükelçilerin artık Türkiye’nin iç işlerine karışmayacaklarını taahhüt ediyorlar. Dünya başaşağı döndü” açıklamasında bulundular.”

“Elçiler geri gönderilseydi büyük kriz çıkardı” yorumuna katıldığını söyleyen Cevizoğlu, ancak krizi yabancıların çıkardığını, devletin geri adım atması halinde ise çok daha başka taleplerin de gündeme geleceğine dikkat çekti. 

KAYNAK : Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz