Uzmanlar: Filizlenmiş patates öldürüyor!

18 Eylül 2021 Cumartesi, 10:20

En çok tüketilen besinlerden biri olan patatesin yanlış saklanma koşulları yüzünden üzerinde filizlenme oluşur. Bazıları filizlenmelerin olduğu kısımları keserek patatesi tüketir. Ancak uzmanlar yeniden filizlenmiş patates hakkında çok ciddi uyarılarda bulundu. Yüksek zehirlenmeye yol açan filizli patates hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. Filizlenmiş patates öldürür mü? Patatesin zararları nelerdir?

Karbonhidrat bakımından en zengin besin olan patates, toprak altı besini olmasına rağmen nem ve sulu ortam da çabuk bozulur. Çürüme etkisinden ziyade filizlenen patatesleri değerlendirmek için çoğu kişi o bölgeleri keserek tüketiyor. 

Filizlenmeler patatesdeki glikoalkaloid maddesini artırır. Bu madde sindirim sisteminde fonksiyonel bozukluğa neden olur. Toksik olan bu madde vücuda girdiğinde mide ve bağırsaklarda hasar oluşturur. Kusma , ların ağrısı ve düşük tansiyona yol açar. 

Zehirlenme etksiini gösterdikçe mide ya da bağırsak iltihaplanması riski meydana gelir. Uzmanlar filizlenmiş yerlerin kesilip atılmasının herhangi bir işe yaramadığını belirtir. Kesilip atılmasına rağmen tüketilmeye devam edildiğinde göstereceği zararı yavaş yavaş gösterir. Bu da sağlık açısından daha tehlikeli olur. 

Glikoalkalodi maddesi toksitleri uzun süre yaşayabilir. Bu yüzden sağlıklı bir yemek için mutlaka tüketilen besinlerin taze olmasına önem göstermekte fayda var. 

PATATESİN ZARARLARI NELERDİR?

Pişirilme yöntemine göre zararı değişir. Kayantılmış patates oldukça sağlıklı bir besindir. Ancak patates tüketildiği sırada beyaz undan yapılan ekmeklerden uzak durmakta fayda var. Aksi halde dengesiz kilo alımına yol açabilir. 

Kızartılmış patatesde toksit maddelerde artış görülür. Bu da karaciğerdeki yağ oranının artmasına neden olur. Karaciğer yağlandıkça cilt sorunları riski de artar. 

Bunun yanı sıra kandaki yağ oranında da artış medyana geldiğinden damar tıkanıklığı kalp ritmi gibi sağlık sorunlarının yaşanma riski de artar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz