Dünya bu sözleri konuşuyor: ABD Erdoğan’a boyun eğdi

16 Şubat 2021 Salı, 14:07
recep tayyip Erdoğan

Terör örgütü PKK tarafından Gara’da 13 vatandaşımızın şehit edilmesi sonrası ABD ile Türkiye arasında 24 saat içinde yaşananlar dünya basınında geniş yankı buldu. Alman Deutsche Welle, “ABD Türkiye’den gelen baskıyla PKK saldırısını kınadı” derken, ABD’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan boyun eğdiği yorumunu yaptı.

Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine yaptığı operasyonun ardından ABD’den gelen “eğer”li yorum, Ankara ve Washington hattında iplerin gerilmesine yol açtı. Uluslararası haber ajansları, arka arkaya “son dakika” koduyla haberler geçti.

ABD’den şartlı kınama

Gara’daki bir mağarada 13 Türk vatandaşının cenazesine ulaşılması üzerine açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, “Eğer Türk sivillerin ölümünün, terörist bir organizasyon olan PKK tarafından gerçekleştirildiği yönündeki haberler doğrulanırsa, bunu olabilecek en şiddetli şekilde kınıyoruz” ifadesini kullandı.

Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız” 

Türkiye, Washington’dan gelen yoruma en üst seviyeden ve en sert şekilde tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hani siz PKK’nın, YPG’nin, PYD’nin yanında değildiniz. Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız” dedi.

ABD elçisi dışişlerine çağırıldı

Erdoğan’ın sözleri anında dünyada yankı buldu, hemen ardından Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’ın bakanlığa çağrılarak rahatsızlığın iletildiğini resmen açıkladı.

ABD’den yeni açıklama: Saldırıyı PKK yaptı

Akşam saatlerinde ise 20 Ocak’ta ABD’nin başına geçen yeni yönetimle Ankara arasındaki en üst düzey temas gerçekleşti, iki ülkenin dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Antony Blinken telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından yapılan resmi açıklamada Washington’daki ton değişikliği hemen göze çarptı, “Bakan Blinken, Türk rehinelerin Kuzey Irak’ta öldürülmesine ilişkin baş sağlığı mesajını iletti ve ölümlerde PKK’lı teröristlerin sorumluluk taşıdığı görüşünü teyit etti” denildi.

Reuters: ABD yeniden güvence verdi

En üst düzey temasta Suriye, S-400’ler, Doğu Akdeniz, ikili ilişkiler ve terörizm gibi başlıklar gündeme gelirken, Reuters haberinin başlığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “evlere şenlik” yanıtının ardından ABD’nin Türkiye’ye yeniden güvence verdiğini belirtti.

AP: PKK binlerce insanı katletti

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise “Türkiye ABD’yi PKK’yı desteklemekle suçluyor” başlığını kullandı, “Eğer biz sizinle NATO’da berabersek, eğer biz sizinle dünyada, NATO’da bu birlikteliğimizi sürdüreceksek bize samimi davranacaksınız” cümlesini aktardı. AP ayrıca haberinin sonunda ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın 1984 yılından bu yana on binlerce insanı katlettiğini vurguladı.

DW: ABD boyun eğdi

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, “ABD Türkiye’den gelen baskıyla PKK saldırısını kınadı” başlığını kullandı, Washington’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen baskıya boyun eğdiğini belirtti.

THE GUARDIAN: Erdoğan ABD’ye sert çıktı

“PKK’nın elindeki rehineleri öldürmesi üzerine Erdoğan’dan ABD’ye sert çıkış” başlığıyla gelişmeleri sayfasına taşıyan İngiliz The Guardian, Cumhurbaşkanı’nın ABD’yi terör örgütü PKK’yı desteklemekle suçladığını yazdı.

WASHINGTON POST: Kaynayan husumet patladı

Amerikan Washington Post gazetesi, haberinin ilk cümlesinde Biden yönetimiyle Türkiye hükümeti arasında kaynayan husumetin Pazartesi günü patladığını belirtti, Türkiye’nin ABD’yi suçlamasını ve büyükelçinin bakanlığa çağrılmasını aktardı.

HAARETZ: Erdoğan Irak’taki katliamı yapan teröristleri ABD’nin desteklediğini söylüyor

İsrail’in Haaretz gazetesi de Türkiye’nin ABD büyükelçisini bakanlığa çağırdığını kaydetti, “Erdoğan Irak’taki katliamı yapan teröristleri ABD’nin desteklediğini söylüyor” başlığını attı.

AL JAZEERA: Elçi Dışişlerine çağırıldı

Gelişmeleri iki ayrı haberle ekranına ve sayfasına taşıyan Al Jazeera, “ABD Türkiye ile diplomatik atışmayı yatıştırmak için çabalıyor” dedi, Ankara’nın günün erken saatlerinde Amerikan büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdığını hatırlattı.

AL ARABIYA, HAARETZ’le aynı başlığı kullandı

Suudi Arabistan merkezli El Arabiya televizyonu da tıpkı Al Jazeera gibi iki ayrı haber kullandı, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’yi Irak’taki teröristleri desteklemekle suçluyor” başlığını tercih etti.

KATHIMERINI: Erdoğan ABD’ye karşı: Teröristleri destekliyorsunuz

Yunan Kathimerini gazetesi haberlerinin birine “Erdoğan ABD’ye karşı: Teröristleri destekliyorsunuz” başlığını atarken, bir diğer haberinde Ankara-Washington ilişkilerinde yeni bir safhaya girildiğini vurguladı.

RIA NOVOSTI: ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye S-400’leri bırakması için baskı yapıyor

Rus Ria Novosti ise “ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye S-400’leri bırakması için baskı yapıyor” başlığıyla yaşanan gelirime değindi, yayın organına konuşan uzmanlar Washington’ın Ankara’yı S-400’ler konusunda ikna edemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz