Türkiye ve Macaristan Arasındaki Ticaret Hacmi Hedefi 6 Milyar Dolar

16 Şubat 2021 Salı, 13:54
btso

Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay:
“Karayolu Taşımacılığındaki Kota Uygulamasının Çözümü İhracatçıyı Rahatlattı”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında hedef ülke pazarlarına yönelik düzenlediği webinar serisi devam ediyor. ‘Macaristan Pazarı ve Yatırım İmkanları’ webinarında konuşan Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Macaristan ve Türkiye arasındaki karayolu taşımacılığında uygulanan kota uygulamasının çözüme kavuşturulmasının ihracatçıya büyük kolaylık sağladığını söyledi.

BTSO’nun üyelerinin pandemi döneminde ihracatını artırmak için düzenlediği webinarlarının 35.’si ‘Macaristan Pazarı ve Ticaret İmkanları’ ile gerçekleşti. BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit moderatörlüğünde düzenlenen programda, T.C. Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Ticaret Müşavirleri Başak Araslı Akyol ve Meral Şengül katıldı. Konuşmacılar, Macaristan ekonomisi ve yatırım imkanları konusunda katılımcılarla bilgiler paylaştı.

YÜKSEK DÜZEYLİ İŞBİRLİĞİMİZ SÜRÜYOR
Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Türkiye ve Macaristan’ın stratejik ortaklığının uzun yıllardır devam ettiğini söyledi. İki ülke arasındaki üst düzey katılımlı toplantıların 2021 yılında da sürdürüleceğini ifade eden Oktay, “Bir sonraki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının bu sene Türkiye’de yapılması planlanıyor. Temennimiz, bu toplantıyı fiziksel olarak gerçekleştirilmek. 2018’deki Sayın Cumhurbaşkanımızın Macaristan ziyaretinde, 6 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi belirlenmişti. Fiili olarak bunun yarısına ulaştık. Siyasi anlamda iki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel seviyede olması, iş çevreleri için büyük avantaj. İki ülke arasındaki dostane ilişkilerin ticaret cephesinde daha güçlü olacağına inanıyoruz.” dedi.

KOTA UYGULAMASINDAKİ MÜTABAKAT İHRACATÇILARI RAHATLATTI
Macaristan ve Türkiye arasındaki karayolu taşımacılığındaki kota uygulamasının çözüme kavuşturulduğunu ifade eden Oktay, “Geçen yıl yaptığımız Karayolu Ulaştırma Komisyonu toplantısında kalıcı bir çözüme kavuşturduk. İhracatçılarımız, ihracatlarını büyük ölçüde karayoluyla yapıyor. Macaristan’ın bize verdiği yıllık 40 bin geçiş kotası hiçbir şekilde yetmiyordu. Macaristan ile bir mutabakata vardık. Artık ihracatçılarımızın önü bu anlamda açılmış vaziyette. Müteşebbislerimizin öteden beri Macaristan’da bir Türk bankası açılması talebi vardı. Bu konuda mutlu sona doğru ilerliyoruz. Vakıfbank, Macaristan’da bir temsilcilik açacak. Bu konuda çalışmalar başladı. İlk etapta temsilcilik ofisi olarak açılacak. Bir sonraki aşamada şubeye dönüşmesini bekliyoruz. Bu hizmet, Macaristan’a yatırım yapmak isteyen iş insanlarımız için büyük bir teşvik unsuru olacak.” ifadelerini kullandı.

BURSALI 443 FİRMA MACARİSTAN İLE TİCARET YAPIYOR
BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, Macaristan’ın tarihi ve kültürel bağlarının güçlü olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve toplumsal işbirliğinin geliştirilmesi için sağlam bir zemin teşkil edildiğini ifade eden Bayizit, “Bu doğrultuda iş dünyası olarak son yıllarda ekonomik alandaki ilişkilerimizin derinleştiğini büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz. 2013 yılında tesis edilen yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi ve her yıl gerçekleştirilen karma ekonomi komisyonu toplantıları ekonomik ilişkilerin gelişimine katkı sağlıyor. 2000 yılında 356 milyon dolar olan ticaret hacmimiz 2,7 milyar dolara ulaştı. Ancak 6 milyar dolarlık hedefimize ulaşmak için daha çok gayret göstermemiz gerekiyor.” dedi. Bursa’dan Macaristan’a ihracat yapan firma sayısının 443 olduğunu belirten Murat Bayizit, Bursa ve Macaristan arasındaki ticaret hacminin 2020 yılında 250 milyon dolar olduğunu da sözlerine ekledi.

Toplantıda Budapeşte Ticaret Müşaviri Başak Araslı Akyol ve Budapeşte Ticaret Müşaviri Meral Şengül de Macaristan pazarı ve ticaret imkanları hakkında sunum gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz