O Listeler resmi gazetede yayınlandı

02 Eylül 2016 Cuma, 12:11
yeni-kanun-hukmunde-kararname

Olağanüstü Hal kapsamında 3 yeni kararname daha Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararnamelerde çok sayıda kamu kuruluşu ve bakanlıklardan ihraçlar yer aldı. Kararnamelerin içerisinde muhalefetin tepkisine neden olan belediyelere kayyum atanmasının önünü açan düzenleme de var.

Olağanüstü Hal kapsamında 3 yeni karaname daha Resmi Gazete’de yayınlandı.
Kararnamelerde, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın yanı sıra çok sayıda kamu kurumu ve bakanlıktan ihraçlar yer aldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 7 bin 669, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 323 ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan iki kişi ihraç edildi.
Bakanlıklarda 28 bin 163 personelle Milli Eğitim Bakanlığı ihraç sayısı sıralamasında ilk sırada yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nı, 2 bin 18 personel ile Sağlık Bakanlığı, bin 642 personelle Maliye Bakanlığı ve bağlı kuruluşları, 24’ü merkez valisi ve 102 vali yardımcısı olmak üzere 369 personelle İçişleri Bakanlığı ve son olarak 302 personelle Başbakanlık izledi.
Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bin 519, yüksek öğretim kurulundan 2 bin 346, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 605 ve TRT’den ise 312 personel ihraç edildi.
Kararnamelerde yer alan en dikkat çekici madde ise belediyelere kayyum atanması düzenlemesiydi. Torba tasarıda yer alan ancak Meclis’te muhalefetin sert tepkisi üzerine tasarı metninden çıkarılan düzenleme kararnamelerde yer aldı.
Düzenlemeyle, belediye başkanı ve yardımcısı ile meclis üyelerinin terör ve terör örgütüne yataklık suçlarından görevden uzaklaştırılması durumunda yerlerine yeni isimler görevlendirilebilecek. Bu isimleri 15 gün içinde büyükşehir belediyesi ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde ise vali belirleyecek.
Belediyelerin bütçe, muhasebe iş ve işlemleri valilik onayıyla mal müdürlüğünde görülecek. Belediye meclisi, başkanın çağrısı olmadıkça toplanamayacak.
Kararnamelerle kendi istekleriyle emekli olan savcı ve hakimlere de yeniden göreve dönme imkanı da verildi.
Yeni yayımlanan karanamelerle dershane öğretmenlerine sözleşmeli öğretmenlik fırsatı da doğdu. Dershane ve öğrenci etüt merkezlerinde 1 Ocak 2014 itibariyle en az altı yıl görev yapan öğretmenler, KPSS şartı aranmaksızın sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecek.
Kararnamelerle son olarak, yurtdışındaki FETÖ okullarının diplomaları iptal edilirken, yurtdışında eğitim gören 158 kişinin öğrenciliği iptal edildi.
Aranan FETÖ zanlılarının eşlerinin de pasaportları iptal edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz