Rusya ile ilişkiler yumuşama trendine girdi

27 Haziran 2016 Pazartesi, 11:48
Numan Kurtulmuş,

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Rus uçağının düşürülmesinin ardından kriz yaşanan Rusya ile ilişkilerin yumuşama trendine girdiğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:
“Avrupa Birliği fikri, 1952’de uygulamaya geçmiş olmasına rağmen çok eski bir düşüncedir. Avrupa’yı bir ekonomik, siyasi ve kültürel birlik olarak görenler vardır. İngiltere’deki bu referandum sonrası Avrupa’nın içerisinde var olan siyasi farklılıklardan yalnızca biridir. İngiltere’nin ayrılması en az iki yıl sürecektir. Bu ayrılmayla hem İngiltere ekonomisi hem Avrupa ekonomisi etkilenecektir. Sterlin şu an oldukça değer kaybetmiştir.

Ancak esas itibariyle Avrupa’nın bir kere daha üstüne düşünmesi gereken önemli konulardan birisi sadece İngiltere’nin ayrılması değil bu karara da zemin oluşturan ırkçılık İslam karşıtlığı ve aşırı sağ siyasi formlarının güçlenmesi konusunda Avrupa’nın gerçekten düşünmesi gerekiyor. Ayrıca AB’nin gümrük birliği, Avrupa Topluluğu ve AB süreci çok hızlı gelişti. AB, her devlette olması gereken unsurlara sahipti. Ekonomi, siyasi, hukuki ortaklıklar vardı ancak biz yılllar önce birliğin ortak ordusu olması gerektiğini belirtmiştik. Ukrayna krizinin çözülememesi bu durumun kanıtıdır.

Türkiye, bu süreci oldukça yakından takip etmektedir. Dolayısıyla Türkiye’ye muhtemel etkileri ve bu etkilerin olabildiğince pozitif hale getirilmesi için uğraşıyoruz. Avrupa Birliği katılma görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye’nin vize serbestisi konusunda yükümlülüklerini yerine getirdiği ve geriye kalan beş yükümlülüğün nasıl yerine getirileceği konusunda ise tam olarak niyetini ortaya koyduğu açıktır. Bu süreçten sonra AB’nin Türkiye’ye çok daha açık olmaları onların yararınadır.

Başlangıçta günde binleri aşan Yunan adasına geçen mülteciler bugün günde yirmilere düşmüştür. Bu çerçevede Türkiye’nin geri kabul antlaşmasının yükümlülüklerine riayet eden bir ülke olduğunu belirtmek istiyorum. Bunların gerçekleşmesi için Avrupa’nın gerekli adımları atmasını bekliyoruz.

Bu hafta Türkiye’de gündemi belirleyecek konulardan birisi İsrail’le ilişkilerimizde gelinen noktadır. Bu nokta her iki başbakanın eş zamanlı yapacağı açıklamalarla dünyaya duyurulacaktır. Yine uçak düşmesi nedeniyle ilişkilerimiz gergin olduğu Rusya’yla yumuşama trendine girmiştir.
Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin bazılarının Türk vatandaşlarını çalıştırma izninin yeniden verilmiş olduğunu da belirtmek isterim. Bu da Rusya’yla ilişkilerin kısa sürede normale döneceğinin göstergesidir.

Yeni çıkartılan yabancı sermayenin Türkiye’ye getirilmesinde amaç kaynağı belirsiz paraların ülkeye getirilmesi değil, nasıl kazanıldığı bilinen, kaynağı gösterilen paraların getirilmesidir.

Soyadı değişikliği için önceden insanlar mahkemeye gitmek zorundaydı şimdi bu işlemler nüfus idaresine giderek insanların adlarını ve soyadlarını değiştirme imkanı sağlanacaktır. Ayrıca ikametgah değiştirme işlemleri kolaylaştırılacaktır. Türkiye’de yaşayan yabancılara kimlik numarası verilmesi ve onların kayıtlarının çok daha kolay bir şekilde tutulması sağlanacaktır. Dış temsilciliklerimizde de nüfus görevlileri çalıştırılacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz