Artıyor… Yeni hafta da kavrulacağız

19 Haziran 2016 Pazar, 17:57

Sıcaklar artarak etkili olacak.

Haziran ayının yarısından itibaren etkili olmaya başlayan sıcak havalar için bir uyarı daha yapıldı. Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre hava sıcaklıkları önümüzdeki hafta da artarak devam edecek.

Haziran ayının ilk haftalarında mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklıkları ikinci haftaya girilmesiyle birlikte artış gösterdi. Türkiye geçtiğimiz çarşamba gününden itibaren sıcak hava dalgasının etkisine girerek mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık dereceleriyle kavrulmaya başladı. Peki önümüzdeki günlerde sıcaklıklar nasıl olacak?

DOĞU’DA DEĞİŞİKLİK YOKKEN BATIDA SICAKLIK ARTACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin doğu kesimleri parçalı yer yer çok bulutlu olacak. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Şanlıurfa ve Ordu çevreleri, Samsun, Tokat, Malatya ve Sivas’ın doğu ilçelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor. Hava sıcaklığının batı bölgelerde 2 ile 6 derece artması beklenirken, doğu bölgelerde önemli bir değişikliğin olması beklenmiyor.

MEVSİM NORMALLERİNİN 9 DERECE ÜZERİ

Rüzgarın genellikle kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege Kıyıları, Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, Batı Karadeniz Kıyıları, İç Anadolu’nun iç ve doğu kesimleri, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve batı kesimlerinde kuvvetlice esmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden kuvvetli sıcak hava dalgası uyarısı geldi.

“TEDBİRLİ OLMAKTA FAYDA VAR”

Özellikle Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz ile İç Anadolu’nun batısında beklenen sıcak hava dalgası sebebi ile, mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Bazı illerde hava durumu

İstanbul: Az bulutlu ve açık. (33)

Ankara: Az bulutlu ve açık. (31)

İzmir: Az bulutlu ve açık.(39)

Adana: Az bulutlu ve açık. (36)

Antalya: Az bulutlu ve açık. (39)

Samsun: Parçalı çok bulutlu, doğu ilçeleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (26)

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (18)

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.(31)

Bölgelerde hava durumu

Marmara: Az bulutlu ve açık geçecek.

Ege: Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgarın, kıyı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, rüzgarın, Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

İç Anadolu: Az bulutlu ve açık, doğusunun yer yer parçalı bulutlu, Sivas’ın doğu kesimlerinin öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış öngörülüyor. Rüzgarın, iç ve doğu kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

Batı Karadeniz: Az bulutlu ve açık. Rüzgarın, geçecek kıyı kesimlerinde kuzey doğulu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi öngörülüyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Ordu çevreleri ile Samsun ve Tokat’ın doğu kesimleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeyi ve doğusu ile Elazığ çevreleri ve Malatya’nın doğu kesimleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Rüzgarın ise bölgenin güney ve batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin kuzeyi ve doğusu ile Şanlıurfa çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgarın, bölgenin kuzey ve batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz