Erdoğan’ın damadının sırrı – VİDEO

23 Mayıs 2016 Pazartesi, 13:45


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın bizzat geliştirdiği Bayraktar İHA’ları terörle mücadelede aktif rol oynuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın nikah törenine Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın katılmasına yönelik eleştirilerin asıl hedefi belli oldu. Terörle mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri’ne aktif katkı sağlayan Selçuk Bayraktar, mini sistemleri bölgedeki karakollarda başarılı hizmetler veriyor. Batman’daki İnsansız Hava Aracı (İHA) Üssü’ne ek olarak 2013’ten bu yana tüm kritik karakollarda mini İHA üsleri kuruldu. Artık karakollar İHA görüntüleriyle PKK tehdidini doğrudan savıyor. Üslerde Selçuk Bayraktar’ın da bizzat eğitimlerde yer aldığı ve İHA sistemlerinin eğitimlerinin kurulumu ve eğitimi sırasında erlerle önemli dostluklar kurduğu belirtiliyor. Şırnak’tan askerlerin gönderdiği tebrikin de Bayraktar’ın terörle mücadele eden askerle kurduğu ilişkilerin güzel örneği olarak gösteriliyor.

TERÖRLE MÜCADELE NEFERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın eşi Selçuk Bayraktar’ın tam anlamıyla bir terörle mücadele neferi olduğu ortaya çıktı. İsrail’den alınan HERON’ların sürekli arıza yapması ve bakım için İsrail’e gönderilememesi nedeniyle uçurulamaması, milli İHA ANKA’nın ise halen geliştirme aşamasında olması nedeniyle Türkiye’nin gerek terörle mücadelede, gerekse Suriye sınır güvenliğinde en önemli istihbarat görevini üstlenen İHA’ları üreten Bayraktar ailesinin mühendis oğlu Selçuk Bayraktar, TSK içinde hayli ünlü bir isim. Selçuk Bayraktar’ın 2013’ten bu yana terörle mücadele bölgesinde bizzat İHA sistemlerini yerleştirdiği ve eğitimini verdiği öğrenildi.

selçuk bayraktar

selçuk bayraktar

KARAKOLLARA MİNİ İHA ÜSSÜ

Batman’daki İHA üssünde 12 adet TB2 taktik İHA’sıyla hizmet veren Bayraktar, kritik bölgelerdeki karakollara da mini İHA merkezleri kurdu. Yerleri açıklanmayan kritik bazı karakollarda, elle fırlatılan mini İHA (Gözcü) ile İHA’nın elde ettiği görüntülerin analiz edildiği yer sistemlerinin kurulduğu, karakolların da İHA görüntüleriyle PKK tehdidini doğrudan savuşturduğu öğrenildi.

OPERASYONLAR BURADAN YÖNETİLİYOR

Bu kapsamda Mini İHA merkezlerinde görüntüler doğrudan karakolda görevli askeri personel tarafından değerlendirilerek karakol komutanının emriyle PKK tehdidine karşı operasyon düzenleniyor. Daha önce İHA görüntüleri doğrudan Batman’daki üsse gidiyor, burada kontrol ediliyor, üs komutanı ve komuta zincirinin onayı ve değerlendirmelerinin ardından karakolla iletişime geçilmesi suretiyle operasyon emri veriliyordu. Bu da ciddi bir zaman kaybına yol açıyordu. Yeni uygulamayla artık alınan istihbaratlara anlık tepki verilebiliyor. Sık sık PKK saldırılarıyla karşı karşıya kalan karakollar İHA görüntüleriyle PKK tehdidini doğrudan savıyor.   Düğün bahane asıl neden PKK rahatsızlığı Org. Akar, şehit cenazesine katıldıktan sonra nikah törenine geçerken, bu tablo hayli eleştirildi. Ancak TSK’nın düğün törenine katılımının, özellikle vatan savunmasındaki Bayraktar ailesi desteğine karşı bir borç olduğu ifade edildi. Yetkililer, Org. Akar üzerinden yürütülen bu saldırının başlatılmasındaki asıl nedenin PKK’nın karakollarda kurulan İHA merkezlerinden duyduğu rahatsızlık olduğuna işaret ediyorlar. Bayraktar İHA sistemleri, önümüzdeki dönemde ise silahlı İHA’ları ile PKK’ya korku saçacak. Askerle yakın temas İHA sistemlerinin kurulumu için tüm karakolları gezen Bayraktar, bu görevlerde askerle birlikte karakolda kaldı, önemli dostluklar kurdu. Düğün günü Şırnak’tan askerlerin gönderdiği tebrik mesajı da bu dostluğun göstergesi oldu. Akar’ın 15 yıllık çalışma ortağı Bayraktar ailesinin Türk Silahlı Kuvvetleri ile 15 yıldır devam eden çalışma ortaklığının yanı sıra, son terörle mücadele operasyonlarında milli üretim Bayraktar İHA’ların üstlendiği bu kritik misyon nedeniyle komuta kademesi, ailenin düğün törenine büyük ilgi gösterdi.Kuvvet komutanlarının yurtdışında ve şehir dışında oldukları gerekçesiyle katılamadığı törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Sümeyye-Selçuk Bayraktar çiftinin nikah şahidi oldu. Bayraktar bizzat kurdu Mini İHA Merkezleri 2013 yılından bu yana bizzat Selçuk Bayraktar tarafından kritik karakollara kurulmaya başlandı .Bayraktar, askere İHA’nın kullanımı ve görüntülerin değerlendirilmesi eğitimlerinde de görev üstlendi.

selçuk bayraktar1

selçuk bayraktar1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz