Yıldırım’da dönüşüm başlıyor…

09 Şubat 2016 Salı, 22:35
yıldırım kentsel dönüşüm

Yıldırım’da Kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. Planlamada son aşamaya gelindi. Şimdi sıra uygulama da.

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, bir kentin rutin belediyecilik anlayışıyla geleceğe taşınamayacağını söyledi. Bursa Hafıza Com Haber Sitesine özel açıklamalarda bulunan Başkan Edebali, yeni kalkınma planlarıyla modern bir kentin temellerini attıklarını belirtti ve yaşanabilir alanlar oluşturarak, sosyal ve kültürel değerlere sahip çıkılacağını kaydetti. Yıldırımı gelenekten geleceğe köprü kurarak inşa edeceklerini belirten Başkan Edebali, modern ve çağdaş bir görünümün ancak bu şekilde mümkün olacağını aktardı. Başta Yavuzselim, Mevlana mahalleleri olmak üzere 6 mahallenin 5 yüz hektarlık alan şeklinde dizayn edildiğini ifade eden Edebali,  yolun üstünde de değişik planlamaların yapıldığını vurguladı.

İki bölüm halinde dönüşüm yapılacağın altını çizen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Öncelikli olarak birinci kalkınma planlamalarının tamamlanmasıdır. Bu aşama da yolun sonuna gelindi.  Mart sonunda vurulacak kazma da aynı anda birçok alanda teorik dönüşüm pratiğe dökülecek.  Oteller, AVM’ler ve çarşıların oluşacağı imrenilecek çağdaş görünüm Yıldırım’ın vitrini olacak. Bu, beraberinde yeni bir şehir düzeni getirecek.  Hiç kimsenin kaçak bina yapma ihtiyacı olmayacak. Dolayısıyla Yeni kalkınma planı uygulamaya dökülürse anlam kazanır. Bunu bir çok noktadan aynı anda başlatarak gerçekleştireceğiz” dedi.

Başkan Edebali, kaynak konusunda sıkıntıların aşıldığını belirtirken, Mevlana mahallesinin kaynak giderleri hali hazırda beklediğinin altını çizdi. 21 Vizyon proje olarak tasarlanan dönüşümde 2 büyük meydan, gençlik merkezleri, kadın eğitim merkezleri, engelsiz yaşam merkezleri,  Osmanlı Mahallesi, İpek yolu, A sınıfı mesire alanları, Molla Yegan’da Merinos kimliğine uygun projeler (mini merinos) gibi mekana değer veren insan da değerlerin inşası  niteliği ön planda tutulacak…  Kentsel dönüşümde Türkiye’ye örneği olacak, yaşam kalitesi yükselecek Yıldırım’da gidenlerin geri dönme arzuları canlanacak. Mimari konsepti tamamlanan, Projenin 5 binlik ve 25 binlik planları Şehircilik ve çevre bakanlığı tarafından onaylandı. Şimdi tüm gözler start verilecek tarihe kilitlendi.

Haber: Alim Şahin

4 Yorum

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz