Çocukların yuttuğu cisimler şaşırtıyor

29 Ocak 2016 Cuma, 23:33
para

Yemek borusuna yabancı cisim kaçtığı için Bursa Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Dörtçelik Çocuk Hastalıkları hastanesine getirilen çocuklara, açık veya kapalı operasyonla müdahale edilirken, çocukların yemek borularından çıkan bozuk para, vida, toplu iğne, saat pili, gibi ilginç objeler, doktorları bile şaşırtıyor.

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görev yapan Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç.Dr. Kaan Demirören, cisim yutmasının yaygın bir problem olduğunu söyledi.

Yutulan cisimler hakkında açıklama yapan Doç.Dr. Kaan Demirören, “Çocuklarda yabancı cisim kaçması iki türlü neticeleniyor. Biri yemek, diğeri nefes borusuna kaçabiliyor. Nefes borusuna kaçan cisimler ölümlere kadar yol açabilir. Biz gastroenterologlar olarak beslenme yoluna kaçanlarla ilgileniyoruz. Bu işlemi yaparken endoskopi aletini kullanarak ameliyatsız olarak çıkarmaya çalışıyoruz. Tabii bu tarz kazalar maalesef toplumumuzda çok yaygın. Özellikle beş yaşından küçük çocuklarda, henüz bu bilinç yerleşmediği için ailelerin çok dikkatli olması lazım. Biz bebeklerde bile çok sık yabancı cisim yutmalarını görüyoruz. Bebeklerin üzerine iliştirilen çengelli iğne büyük problem oluşturuyor. Çengelli iğne yutan bebek vakalarıyla çok sayıda karşılaştık. Biraz daha büyük çocuklarda madeni paralar en sık karşılaştığımız yabancı cisimlerden bir tanesi. Çocuğun eliyle ağzına götürebileceği cisimleri yutulabilir” dedi.

ANNE BABALAR DİKKAT

Doç.Dr. Demirören, “Yutulan cisimlerde hiç istemediğimiz sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden ailelerin çok dikkatli olması gerekir. Bu iste anne babaya çok iş düşüyor ama çocukların evde ablası, ağabeyi ya da başka bir bakanı varsa onlarda önemli. Çünkü onlarda çocuk olup kendisinden küçük olan kardeşlerinde kazaya sebep verebilir. Böyle bir işlem olduğunda da herhangi bir gıda almadan hastaneye getirilmesi gerekir.  Kolye parçaları, anahtarlık, iğne, toplu iğne, çengelli iğne dikiş iğneleri maalesef bunlar karşılaştığımız bir kısmını çıkarttığımız, bazılarının ameliyata sebebiyet verdiği bu kazalar tabi ki toplumsal sağlık problemi olmaya devam ediyor. Bilinçlendirme evde anne babadan başlayacak ama bu konunun yaygın bir şekilde konuşulması da toplumumuzda bu işe verilen önemi arttıracağını” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz