Kişisel sağlık platformu “e-nabız”

Sağlık Bakanı e-nabız’ı tanıttı

03 Nisan 2015 Cuma, 17:54

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk Telekom’un teknik desteğiyle hayata geçirilen, “e-Nabız” Projesi’nin Conrad İstanbul Hotel’deki tanıtım toplantısına katıldı.
Müezzinoğlu, kişisel sağlık platformu kaydı olan “e- Nabız” sistemine ilişkin, “Bu projenin diğer bir iddialı yönü de tamamen milli bir proje olmasıdır. Dünyanın bu alandaki en ileri projesi olması bizim için mutluluk kaynağıdır” dedi.

Bakanlık olarak, vatandaşların sağlık açısından geleceğe umutla bakması için birçok sessiz devrime imza attıklarını söyleyen Müezzinoğlu, çalışmalara ve yeniliklere devam edeceklerini aktardı.

Müezzinoğlu, vatandaşların çok daha iyi bir sağlık sistemini hak ettiğini anlatarak, “Bilimsel verileri, ilerleyen teknolojileri vatandaşımıza sunmak ve onu bu anlamda daha güvenli bir ortama taşımak en büyük sorumluluğumuz ve görevimizdir” diye konuştu.

Hastaların tüm bilgileri yanlarında olacak

Proje sayesinde hastanın ilaç, muayene, röntgen gibi bilgilerini yanında taşımasının mümkün olacağına vurgu yapan Müezzinoğlu, bu tür teknolojik altyapıyı vatandaşa sunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle devam etti.

“Bu projeyi önemsiyoruz. Çünkü artık bilim ve iletişim… Gerçekten parmağımızın ucunda olacak kadar ya da avucumuzun içinde olacak kadar çok yakın. Diğer taraftan da dünyanın diğer ucuna ulaştıracak kadar kısa ama hızlı. Hakkari’de çekilmiş radyolojik tetkikin, İstanbul’da bir hocamıza gösterilirken veya oradan konsültasyon yaparken değerlendirilebiliyor olması. Bu projenin diğer bir iddialı yönü de tamamen milli bir proje olmasıdır. Dünyanın bu alandaki en ileri projesi olması bizim için mutluluk kaynağıdır.”

112 butonu sayesinde hastanın yeri tespit edilecek

Projeyle vatandaş sağlık personeli arasındaki iletişimin artacağına vurgu yapan Müezzinoğlu, “Projenin önemli bir ayağı da acil durumlarda kullanılacak ‘112 butonu’. Bu uygulamanın müdahaleye ihtiyacı olanın yerini de gösteriyor olması, adres tarifi ihtiyacının ortadan kalkması ve 112 ekibine yerin adresini, koordinatlarını veriyor olması da acil durumlarda bizim için de hizmet sunanlar için de önemli bir imkandır” ifadelerini kullandı.

“e-Nabız” Sistemi nedir?

Sağlık Bakanlığı’nın, tüm sağlık kuruluşlarının bilgi sistemlerini birbirine entegre ettiği ve Türk Telekom’un desteği ile hayata geçen “e-Nabız”, vatandaşların kişisel sağlık kayıtlarına, hem kendilerinin hem de dilerlerse ilgili sağlık personelinin erişebilecekleri bir platform olarak hizmet verecek. Proje sayesinde sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen tüm tetkik, kontrol ve operasyonlar tek bir veri tabanına kaydedilecek. Vatandaşlar ve Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşları, kişisel sağlık kayıtlarına erişebilecek.

Vatandaşlar istedikleri zaman, aldıkları tedavilerin detaylarını görebilecek ve yine kendi rızaları doğrultusunda yakınlarıyla ve istedikleri doktorlarla paylaşabilecek. Sistem tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için geliştirilen mobil uygulamayla da kullanılabilecek.

“e-Nabız”, vatandaşların sağlık kuruluşlarında alınan tüm hizmetlere detaylı bir şekilde erişebilmesinin yanı sıra, günlük, saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin kaydedebileceği ve gerektiğinde doktoruna gösterebileceği bir özelliği barındırıyor.

Sistem nasıl işliyor?

Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numarasıyla, e-devlet şifresi, elektronik imza veya mobil imza kullanılabiliyor. Ek olarak cep telefonuna gönderilen tek kullanımlık erişim kodu da erişim güvenliği için ikinci bir katman oluşturuyor. İkinci bir yöntem ise e-devlet şifresi olmayan kişilerin aile hekimine cep telefonu numarasını kayıt yaptırarak, telefonuna SMS’le iletilecek şifreyle sisteme giriş yapması.

Vatandaşlar, “e-Nabız” sisteminin mobil uygulamasında bulunan 112 acil butonunu kullanarak acil durumlarda en hızlı hizmeti alabilecek. Buton, vatandaşlarımızın acil durumlarda anlık konumlarını ve sağlık durumlarını, 112 Acil Merkezi’ne bildirmelerini sağlayarak daha hızlı ve daha kaliteli hizmet almalarını sağlayacak. Engelliler için de planlanan 112 Acil uygulaması çok yakın zamanda tanıtılacak.

HRA – Haber Revizyon Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz