2020 yılında 5G kullanılacak

4G teknolojisinden 20 kat daha hızlı

03 Nisan 2015 Cuma, 17:58

2018 Kış Olimpiyatları’nda mobil iletişim 5G teknolojisi ilk kez denenecek. 5G 2020 yılında kullanıma başlanacak.
Mobil iletişimde 4G teknolojisinden en az 20 kat yüksek hız sağlaması beklenen 5G teknolojisinin ilk kez Güney Kore’de 2018 Kış Olimpiyatları’nda deneneceği açıklandı.

Merkezi İsveç’te bulunan teknoloji şirketi Ericsson’un kablosuz ağlarla ilgili araştırma bölümünde yönetici olan Magnus Frodigh, 5G kablosuz ağ teknolojisinin dünyada genel anlamda 2020 yılında kullanılmaya başlanacağını söyledi. Frodigh, Güney Kore’nin 5G teknolojisi konusunda çok istekli olduğunu ve ilk denemenin Güney Kore’de gerçekleştirilecek 2018 Kış Olimpiyatları’nda yapılacağını belirtti.

Japonya’nın da bu konuda çok istekli olduğunu ifade eden Frodigh, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 5G bağlantısının hazırlanması ve devreye girmesi için yoğun çaba sarf edildiğini söyledi.

İsveç’in başkenti Stockholm’ün Kista bölgesindeki araştırma ve geliştirme laboratuvarında geçen yıl ilk kez 5G teknolojisini denediklerini söyleyen Magnus Frodigh, saniyede 640 megabayt veri göndermeyi başardıklarını ifade etti. Frodigh, Japonya’nın NTT DoCoMo ve Güney Kore’nin SK Telecom şirketlerinin yetkililerinin de bu tarihi ana şahitlik ettiğini söyledi.

Sürücüsüz araçlar yaygınlaşacak

5G teknolojisinin sürücüsüz araçların yaygınlaşması gibi birçok teknolojik yeniliği beraberinde getireceğini dile getiren Frodigh, 5G sayesinde araçlar arasında bilgi alışverişinin anında ve kesintisiz sağlanacağını, böylece sürücüsüz araçların güvenli şekilde trafikte yol alabileceğini kaydetti.

HRA – Haber Revizyon Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz