Haşim Kılıç’ın yerine Zühtü Arslan seçildi | Zühtü Arslan kimdir?

13 Mart’ta görev süresi sona erecek olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç AYM’de yapılan ve Zühtü Arslan’ın başkan seçildiği seçim sonrasında basın toplantısı düzenledi. Kılıç bugün itibariyle emeklilik kararı aldığını söyledi. Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Haşim Kılıç’ın yerine Zühtü Arslan seçildi. Peki, Zühtü Arslan kimdir?

10 Şubat 2015 Salı, 13:37

25 yıl Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç görevini Zühtü Arslan’a devretti. Veda konuşması yapan Kılıç, özellikle seçimlerin 2 defa ertelenmesiyle ilgili gelen eleştirilere yanıt verdi. “Seçim cumaya ertelendi ve cumadan sonra bugüne ertelendi. Ertelenme kararı üzücü yorumlara neden oldu. Bu erteleme kararı benim kararım değil. Arkadaşlarımın çalışmalarına sonlandıramadığı için benden süre istediler ve ben de verdim. Bunun arkasında başka bir şey aramaya gerek yok. Dışarda söylenenleri ciddiye almıyorum.” dedi.

Zühtü Arslan 17 üyeden 11’nin oyunu aldı. Arslan, 4 yıl boyunca Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak görev yapacak. Arslan’ı Anayasa Mahkemesi Üyeliği’ne 17 Nisan 2012’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül atamıştı.

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

İNGİLTERE’DE İNSAN HAKLARI DOKTORASI YAPTI
1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat ilinin Sorgun ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde “İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler” alanında, Doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında ise Profesör unvanını aldı.

POLİS AKADEMİSİ’NDE DERSLER VERDİ
2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çalıştı. Ayrıca, 23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. 2009 yılında Başkanlığına atandığı Polis Akademisi’nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler verdi. Ayrıca, 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi’nde “Hukuk ve Siyaset” dersini verdi.

Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (3 Cilt) adlı kitapları vardır. Bunun yanında,Constitutional Law of Turkey başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri bulunmaktadır. Ayrıca, anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayınlanmış makaleleri ve bildirileri vardır.

Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilmiştir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz