Alinur Aktaş’tan Mustafa Bozbey’e: Kafadan atıyorsun, algı yapıyorsun dersine iyi çalışmamışsın, yanlış yoldasın acilen dön

Önceki dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dün Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in açıklamalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Programda konuşan Aktaş, yapılan açıklamalar, söylenilen rakamlar tamamen iftiradır, algıdır. Sayın Başkana soruyorum, 2019 yılında belediye başkanı iken bütçen ne idi, ne kadar borçla devrettin görevini? Yüreğin var mı kamuoyu ile paylaşmaya” ifadelerini kullandı.

08 Mayıs 2024 Çarşamba, 16:49

Alinur Aktaş, geçtiğimiz gün ilk medya buluşmasında önemli açıklamalarda bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in yaptığı konuşmadaki söz konusu belediye borçları ve akraba atamaları hakkında konuştu.

İl Başkanı Davut Gürkan’la birlikte AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nda basın toplantısı gerçekleştirildi.

Aktaş’ın konuşmaları şu şekilde;

“Bursalılar demokratik haklarını kullanarak belediye başkanlarını seçtiler. Her bir vatandaşımız ve adayımıza teşekkür ediyorum. Her vatandaşımızın kararına saygı duyuyorum. Bu şehrin evladı olarak şehre 13,5 yıl ilçe belediye, 6,5 yıl büyükşehir başkanı olarak hizmet ettim. Yapılacak hizmetlerden en çok memnun olacak kişinin ben olacağımı ifade etmek istiyorum. Gelişmeleri büyük şaşkınlık ve hayretle seçim akşamı tırlarla belediyeden evrak kaçırıldığını bahsederek valiyi göreve çağıran belediye başkanı nasıl dönem hizmet edeceğinin sinyalini verdi. Dün tamamen yalan ve iftiralarla dolu iddialar panik halinin yansımasıdır. Yaptığı atamalarda gündeme oturan Bozbey algı oyunlarıyla gündemi değiştirmeye çalışıyor. Her ay basın toplantısı yaparak yapacaklarını söyledi. Ben 31 Mart’ta yaptığım açıklama ve sonrasında 2 nisandaki toplantıda yaptığım açıklama, yapılanları ve dönemimde gerçekleştirdiklerimi özetledim. Eksiklerim aksaklıklarım vardır daha çok çalışmamız lazımdı dedim. Genel konulardan bahsettim. Ama her bir emeği geçen milletvekilimize belediye başkanımıza ilçe başkanlarımıza teşekkürlerimi ilettim. Bu süreçte benim böyle bir basın açıklaması yapmak niyetim yoktu. 4 nisan günü İstanbul ve sonrasında umre için yurtdışına gittim. 16 Nisan sabahı Bursa’daydım. Öğleden sonra da işimin başındaydım. Bu vesileyle il başkanımızı ziyaret ettim, belediye başkanlarımıza hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundum. Süreçle ilgili mevcut belediye ve başka iş ve işlev içinde bulundum. Dünkü basın açıklamasından sonra bu şehri yalanlarla iftiralarla boğamaya çalışan hiç bir anlayışa müsaade etmeyeceğim.”

ALGI OLUŞTURMA ÇABASI VAR’

Algı oluşturulduğunun iddia eden Aktaş, “Maalesef bir algı oluşturulmaya çalışıldığı, klasik algı oyununa şahit oluyoruz. Verilen sözlerin başta il başkanım ve parti büyüklerim olmak üzere takipçisi olacağımızı hemşehrilerimizle paylaşmak istiyorum. Mazbatasının geç verilmesinden bahsederek başlayan Bozbey, seçim kanunu ile ilgili bilgiye sahip değil ya da çarpıtmak işine geliyor. 2019’da kendisinin itiraz ettiğini unutuyor. Mazbatasını 9 günlük tatili başında aldığını söyleyen bu kişi belediye başkanının cumartesi bayramının bayram tatilinin olmadığının farkında değil. Siz artık 7 gün 24 saat bu şehrin yöneticisisiniz. Tazminat ile işten çıkartılanlardan bahsediyor. Başkanlığa başladığımdan beri yakın çalışma ekibimin çalışmasının etik olmadığını düşünerek böyle bir karar aldık. Görevine son verdik. İşçinin emekçinin yanında her fırsatta olduğunu dile getiren bu zihniyet neden tazminattan rahatsız olur. Bu arkadaşlar fiilen görev yapan, görevlerin hakkıyla yerine getiren kişilerdir. Bankamatik memurları asla değillerdir. Eğer bu arkadaşlarımızın verilen haklarını da hak ettiklerinden fazlası olduğunu söylüyorsanız kamuoyuna açıklamalısınız. Devir teslim öncesi içeride işlemlerin sürdürüldüğünden bahisle gizli kapaklı işler algısı oluşturan şahsa işte Halep işte arşın diyoruz. Yalın belediyecilik ortaya koyan ilk ve tek belediyeyiz. İsrafın önlenmesi ve kamu kaynaklarının en verimli kullanılması konusunda başarılar elde ettik. Bozbey dersine iyi çalışmamış. Alinur Aktaş’ı eleştirebilirsiniz. Eksikleri olabilir. Alinur Aktaş’ın en güçlü olduğu alan personel, mali yönetimdir. Bir çok ödüle layık görülmüştür. Elde ettiğimiz başarıları kamuoyu ile paylaştık. Şeffaf ve hesap verebilir hale önem verdik.” dedi.

YÜKLENMEK BİR ŞEY KAZANDIRMAZ’

Kendisine bu konudan yüklenmenin bir şey kazandırmayacağını belirten Aktaş, “Suya yüzde 25 indirim vaat eden başkan ilk mecliste kararını aldı. AK Parti meclis üyesi arkadaşlarımız il başkanımız ile destek verdik. 1 milyar liralık kredi için onay verildi. Batık belediyeden dem vuruyor. O zaman neden indirim yaptınız. Bu güzelliği bildiği için arkadaşlarımız buna evet dediler. Ulaşımda öğrenciye indirim ve 0-4 yaş refakatçılarına ücretsiz ulaşım kararını neden ilk mecliste almadınız? Göreve başlamasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen hala Belediye bütçesine hakim olamayan zat ile karşı karşıyayız. Sadece bilançolara bakarak bile 3 saatte belediyenin mali durumuna hakim olmak mümkün iken, 30 günde belediyenin mali durumuna hakim olamamış 6 ay muhabbeti yapan bir kişiden bahsediyoruz. Basın toplantısında verdiği rakam ve bilgiler hatalı ve kasıtlı. Borç bin bin değil milyon milyon değil, milyar milyar artıyor diyor. Yaptıkları tek şey algı. Söylemleri ile bunu destekliyorlar” ifadelerini kullandı.

c32c8ac1 ef6a 4386 be22 263710358cb9

Aktaş açıklamalarına şöyle devam etti;

“Dijital dönüşüme önem verdik. Yapılmak istenen tam bir algı yönetimidir. Sosyal medyadan yapılan yorumlar öyle görülüyor ki başkanın kimyasını fazlasıyla bozmuş. Dünkü basın toplantısında kamuoyunun algısını olumsuz yönde etkimeye çalışan Başkan Bozbey’in açıkladıklarının gerçeğini açıklıyorum; 2024 tahmini bütçeyle alakalı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 20 milyar, Buski’nin 11 milyar 700, Burulaş 8 milyar ve diğer şirketlerle Toplam 47 milyar 900 milyon liralık bütçe öngörüldüğünü ifade etmek istiyorum. Mustafa Bozbey gerçek dışı rakamlar ortaya koymuştur. Besaş’ın Genel Müdürü’nün görevine son verdiler. Genel kurulda teşekkür ettiler. 46 milyon lira ile kasayı devretti. Bu borçları nasıl buluyorlar. Hayret ediyorum. Bilançonun bir kısmına bakıp bir kısmına bakmazsanız. Mali müşavir olmayabilirsiniz ama çalıştığınız ekip arkadaşlarınıza sorarsanız anlatırlar. BURFAŞ’ın 73 milyon borcu var. BURFAŞ’ın 180 milyon lira belediyeden alacağı var. Binted’in 971 milyon borcu gözüküyor bu yalan 629 milyon lira. SSK ve diğer borçlarla alakalı, Binted’in büyükşehirden 522 milyon alacağı var. 971 milyon borcu gözüken Binted büyükşehirden alacaklı. Bu borçları ikiyle çarpmışlar. Tarım aş ile 418 milyon borçtan bahsetmiş. Tarım Aş’nin 447 milyon büyükşehirden alacağı var. Bu borç büyükşehirde gözüküyor. Kıymetli kardeşlerim Tarım Aş Büyükşehir’in tüm yeşil alanlarına bakan kuruluş. İstanbul’da Ağaç aş yıllardır bu işi yapıyor. Bölgedeki tüm fidancıları da tüm çiçekçileri de harekete geçirmiş kuruluş. İleride yapacakları olumsuz operasyonlara zemin hazırlamak adına Tarım Aş.’ye ithamlarda bulunuyorlar.”

‘BÖYLE BİR İFTİRA OLAMAZ’

Aktaş, “Burulaş 2 milyar 755 bin borç gösterilmiş. Burulaş’ın büyükşehir tarafından desteklendiğini söylemiştim. Büyükşehirden verilen paraları borç hanesinde gösteriyorlar. Büyükşehir’in alacak hanesinde gözükmüyor. 1 milyar şişirmişler. Alacak ve borçlar toplandığında 8 şirkette 1 milyar 590 milyon olduğunu ve işleyişin sıkıntılı olmadığını ifade etmek istiyorum. Personel durumu ile ilgili söylenenleri de hayretle esefle izliyorum. Böyle bir yalan ve iftira olamaz. Kasım 2017’de verilen karardan sonra, ertesi gün göreve başlayıp mazeret üretmedim. 2017 kasımında 13 bin 135 personeli olan bir kurumdu. 14 bin kişi ile aldığımız belediye 2024 mart ayı itibariyle üzerine yüzde 11 nüfusumuz artması yüzde 20 hizmet alanı artmasına ve onlarca tesise rağmen 12 bin 980 personel ile 155 personel azaldığımızı özellikle ifade etmek istiyorum. 524 rakamı söyleniyor. 7.1 milyardan 20 milyara ve 25 milyara borcun çıktığı ifade ediliyor. Sadece büyükşehir bütçesiyle ilgili 7.1 milyar lira borç olduğunu söyledim. Buski ve iştiraklerin ve tamamının borcu gibi bir söylem ifade etmedim. 2024 yılı itibariyle borçlar ortada. Ayrıca 2017 yılında 4.67 olan Euro’nun 2024 senesinde 34 lira olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu arkadaşınız hiç bir müteahhide ödeme yapmıyor. Besaş’a ve diğer şirketlere ürünler geliyor. Borçlar birikiyor. Üzerine koyulacak. Ben 31 Mart itibariyle borcu bıraktım. 3 Nisan Emirsultan iftar çadırındaydım. 4 nisanda şehirden ayrıldım. Maaşlarla alakalı polemik konusu yaptı, maaşlar bırakıldığı gibi 200 milyon TL kasada para bırakıldı. 237 milyon 500 Euro olarak devraldığım borç o günkü TL olarak 1 milyar 109 milyon lira idi. Ağlamadım. Ekibimiz ve il başkanımızla kafa kafaya verdim. Buski ile alakalı İnegöl, Karacabey ve Mustafakemalpaşa’da su kanalizasyonla ilgili 150 milyon Euro’luk kredi, 2023’ün ikinci yarısında başlayan Çınarcık Barajı’nın faturaları 3 Nisan itibariyle işlenmiş. Onun da 1,5 milyarı bunun içerisinde olmak kaydıyla, Büyükorhan’ın Mazlumlarına kadar 70 yıllık susuz köyleri suya kavuşturduk. Buski’de toplam borcumuzun 9 milyar 880 milyon. O gün devraldığımızda bütçenin 1,37 katı olan borcun bugün bütçenin 0,44 katı olduğunu tekraren ifade etmek istiyorum. Buski’de bütçenin 1,19 katı olan borcun tarihi yatırımlara rağmen 0,85 katı olduğunu tekraren ifade etmek istiyorum.

0e7562b2 be82 428e 9e83 3666b18acbac
‘BORÇLAR 2034 VE 2048’E KADAR’

“Bu adam rakamlara hakim değil” diyen Aktaş, “Vallahi çok üzülüyorum. 45 bin lira geliri olan bir kişinin 20 bin lira borcu var diye düşünün. Yalnız bu borç 15 aya yayılmış. Büyükşehir’in borçları 2034’e kadar, Buski’nin borçları 2048’e kadar. Ortalama 15 yıl aldık. Bu borçları 15 ay vadeye böldüğünüzde 1500 lira borç düşer. Türkiye’de böyle bir büyükşehir bütçesi bulmanız mümkün değil. Borç 7 milyardan 25 milyara çıkıyor algısı etik dışı bir algı 47 milyar 900 milyon bütçesi olan belediyenin şirketlerle 20 milyar 224 milyon borcu var. Buna da baktığınızda sadece yüzde 41, tüm bütçelerin yüzde 41’lik kısmına tekabül eder ki, devraldığımızda bütçenin 1,37 katıyken üçte biri düştüğü ortada.” açıklamasında bulundu.

‘ALGI YAPIYORLAR’

Konuşmalarına devam eden Aktaş, “Bu tablo yeni hizmetlere engel olabilir mi. Birileri önümüzdeki dönem başarısızlıklara karşı asılsız iddialarda bulunuyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Buski ve tüm şirketlerde 4 milyar liralık satışa hazır gayrimenkulü var. Büyükşehir ve Buski’nin 2 milyar liralık alacağı var. 6 milyar lirayı 20 milyardan düşerseniz 14 milyara düşer. Algı şu; bütçe 45 milyar, evet bu bir yıllık bütçe. 47 milyar 900 milyon. Sizin borcunuz 2048’lere kadar dayanan bir borç. Başkana bir soru sormak istiyorum. 2019 yılında Nilüfer belediye başkanlığını devrederken bütçen ne kadardı, ne kadarlık borçla teslim ettin. Çık burada paylaş. Var mı yüreğin. Asla yok.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz