Bahçeli’nin emekliye 8 bin liralık zam önerisi AK Parti’den karşılık buldu

12 Temmuz 2023 Çarşamba, 12:32

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kök ücretlerin artırılmasını, emeklilere de seyyanen zam verilmesini istedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’dan bu sözlere destek geldi. Kanun teklifinin ise bugün Genel Kurul’a gelmesi bekleniyor.

Siyasetin gündeminde emekli maaşı zammı var.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, memurlara seyyanen verilen 8 bin 77 liralık artışın emekliye de verilmesini istedi. Emeklilere yüzde 25’lik maaş artışının yeterli ve makul bulunmadığını ifade eden Bahçeli, “MHP olarak teklifimiz şudur. 8 bin 77 liralık seyyanen artışın, kök ücrete ve aynısı ile emekli maaşlarına yansıtılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU DA DESTEK VERDİ

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da yanıt gecikmedi.

Bahçeli’nin sözlerine “Elinden tutan mı var? Verirsin kanun teklifi, biz de destekleriz.” diyen Kılıçdaroğlu, “Bakmayın biz ayrı partiyiz dediklerine… Milletçilik ayrı bir şeydir. Milliyetçilik sıradan bir kavram değildir. Kendi halkının hakkını savunmaktır milliyetçilik.” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ MEMUR-SEN

Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Ali Küçükkösen de ek zam talebini gündeme getirdi. En düşük emekli aylığının asgari ücretin altında kaldığını söyleyen Küçükkösen, “Yapılması gereken seyyanen zammın tüm kamu görevlisi emeklileri için de geçerli olmasıdır. Yüzde 17,55 artış oranı uygulandıktan sonra aylık bağlama oranı üzerinden seyyanen zam yansıtılmadlı.” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ’DEN DE YANIT GELDİ

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Habertürk TV’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM grup toplantısında gündeme getirdiği ’emekliye seyyanen’ zam talebine ilişkin açıklamada bulundu.

Güler, Bahçeli’nin çağrısına ilişkin “Mümkündür, bu manada çalışanlarımızın özellikle enflasyona ezdirilmemesi, özlük haklarının artırılması noktasında çabamız olacaktır. Ancak bütçe imkanları dediğimiz denge var. Belli noktalarda tasarrufta bulunarak farklı kalemler oluşturulmak suretiyle fazla verilmesini biz de arzu ederiz. Çok ciddi bir çaba sarfedildi. Bunların ekonomik büyüklüğü ve bütçeye getireceği yükle beraber” ifadelerini kullandı.

TBMM GENEL KURULU’NA GELMESİ BEKLENİYOR

Memur ve emekliye zam öngören kanun teklifi Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifin, bugün Genel Kurul’a gelmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz