AK Parti yönetimi değişiyor…

AK Parti, 2024 martında yapılacak yerel seçimler öncesi büyük değişime gidiyor. Alınan bilgilere göre, genel merkez yönetiminde büyük değişim bekleniyor. Uzun süredir yönetici olanlara, yeni dönemde görev verilmeyecek. Erdoğan’ın “Seçmenin 14 Mayıs’ta verdiği mesajı iyi analiz edeceğiz” dediği öğrenildi.

23 Haziran 2023 Cuma, 11:29
recep tayyip Erdoğan

AK Parti’de yerel seçimler öncesi çalışmalar son sürat devam ederken gelen bilgilere göre; milletvekilleri, kabine ve Meclis grup yönetiminde yaşanan değişimin bir benzeri merkez yönetiminde yaşanacak. Genel Başkan Erdoğan, MKYK’da yüzde 60’ı aşması tahmin edilen değişimin eylül sonu gibi toplanacak kongrede yapılması gerektiğini ve gençlerin önünün açılması talimatını kurmaylarına iletti.

“YEREL SEÇİMLERDEN ÖNCE GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ”

Türkiye gazetesinde yer alan  bilgilere göre Erdoğan, kurmayları ile olağanüstü kongreye yönelik yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Meclis’te ve kabinede yaptığımız yenilenme sürecini parti yönetimi ile sürdüreceğiz. Seçmenin 14 Mayıs’ta verdiği mesajı iyi analiz edeceğiz. Parti yönetimine yönelik de bir değişim beklentisi var.

ÖNCE MERKEZ, SONRA İL VE İLÇELER

Bu değişimi yerel seçimlerden önce gerçekleştirmeliyiz. Bu nedenle, eylül sonu gibi olağanüstü kongre yapıp, parti organlarında yenilenmeye gideceğiz. Yerel seçimlerden sonra da il ve ilçe kongrelerini tamamlayarak, olağan kongre sürecini tamamlayacağız.”

YENİ VİTRİN’ HESAPLARI

AK Parti kurmaylarına göre 14 Mayıs’ta seçmen, sandıkta ‘yenilenme’ mesajı verdi. Erdoğan’ın da bu mesajı alarak, parti üst yönetiminde büyük oranda değişime gidilmesini gündeme getirdiği ve seçmenin önüne yeni vitrinle çıkılmasının seçim sonuçlarına olumlu yansıyacağı değerlendirmesi yapılıyor.

MKYK’DA YÜZDE 60’I AŞAN ORANDA DEĞİŞİM OLACAK

AK Parti kulislerinde, eylül sonunda yapılması planlanan kongrede 75 asil üyeden oluşan MKYK’da yüzde 60’ı aşan oranda bir değişim olacağı belirtiliyor. Milletvekili listelerini yüzde 65 civarında, kabinenin de iki bakan hariç, tamamını değiştiren Erdoğan’ın, özellikle parti yönetiminde uzun süredir görev alanlara yeni MKYK’da yer vermeyeceği ifade ediliyor.

GENÇLERE AĞIRLIK VERİLECEK

Partinin yeni yönetiminde gençlere fazla yer verileceği, MKYK içinden belirlenecek genel başkan yardımcılarının büyük bölümünün de yine genç isimlerden oluşacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz