AK Parti 3,5 milyon seçmen için harekete geçti!

13 Kasım 2022 Pazar, 09:13
sandık

AK Parti, 2023 seçimlerinde yurtdışında kayıtlı 3,5 milyon seçmen için alarm durumuna geçti. Yaz boyunca birçok ülkedeki gurbetçilerle bir araya gelen AK Parti milletvekilleri, yapılan çalışmaları rapor hâline getirdi.

AK Parti Dış ilişkiler Başkanlığının organize ettiği yaz dönemi çalışmaları kapmasında gurbetçilerin ortak talepleri, beklentileri, 2023 seçimlerine yönelik yapılacak hazırlıklarla ilgili önerilerin yer aldığı rapor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da sunuldu.

Önümüzdeki süreçte 2023 seçimlerinde gurbetçilerin sandığa gitme oranını artırmak için atılacak adımlar belirlenerek uygulamaya sokulacak. Bu kapsamda sandık sayısının artırılması, yurtdışındaki kayıtlı seçmenlerin sandıklara gidebilmesi için ulaşım desteği sağlanması gibi seçenekler üzerinde duruluyor.

2018 seçimlerinde yurt dışı seçmenlerin seçime katılma oranı önceki yılların üzerinde gerçekleşmiş ve yüzde 53’e ulaşmış, Cumhur İttifakı da bu seçimlerde yüzde 60 civarında oy almıştı.

AK Parti kurmayları, “2018’te yurt dışından gelen oylarla bazı illerde milletvekili dağılımı AK Parti lehine değişti. Bu nedenle yurt dışı seçmenlere yönelik daha yoğun çalışma yürütülecek. Yaz boyunca Avrupa ülkelerinde yapılan temaslar, Türklerin yoğun olarak yaşadığı diğer ülkelerde de sürdürülecek. ABD’de de bu çalışmalar yapılacak. Artık yurt dışı seçmenleri Türkiye’nin 82, 83’üncü ili gibi bir seçim bölgesi olarak düşünmek lazım” değerlendirmesini yaptı.  

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Bu arada, yurt dışındaki çalışmalarda gurbetçilerden, “Türkiye’deki TOKİ kampanyalarına katılma hakkı verilmesi, yurtdışında sosyal yardım alan Türk vatandaşların Türkiye’de emeklilik hakları ile ilgili sıkıntıların giderilmesi” gibi talepler geldi.

Ayrıca gurbetçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyası sırasında Türkiye’de yaptığı mitinglere benzer etkinliklerin kendileri ile de yapılmasını istedi.

KAYNAK : Türkiye Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz