Çok sert sözler; ortaklık bozuldu…

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun önerdiği deklarasyonun, kendileri tarafından “21’de 21 reddettik” açıklamasıyla basına servis edilmesi hakkında konuştu.

30 Temmuz 2022 Cumartesi, 09:55
babacan davutoğlu

Karar TV’ye konuşan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Saadet Partisi ve DEVA Partisi’ne ortak deklarasyon götürmesi üzerine partisinin yönetim kurumunun tümünün ret oyu verdiğini açıklaması üzerine konuştu.

“MESAJ SERT Mİ OLDU YOKSA OLMADI MI? BÖYLE YOL YÜRÜNMEZ”

Moderatörün “21’de 21 reddedildi cevabı biraz sert olmamış mı?” sorusuna Babacan şu cevabı verdi:

“Biz bir partiyi reddetmiyoruz. Partinin önerdiği bir metni de reddetmiyoruz. Burada kabul edilmeyen zamanı ve şekli. Buna öyle bakmak lazım. Yazılı mülakatlarda mesajın yansıma sorunu var. 3 günde 6 şehri ziyaret ettiğimiz programda 40 dakikalık İsmail Saymaz ile söyleşi ortamıydı. Yoğun bir programda sert mi oldu, yumuşatalım mı konusuna girersek olmaz. Birbirimizin samimiyetinden emin olmazsak, böyle ufak tefek şeylere hemen alınganlık gösterirsek bu yol beraber yürünmez zaten. Altılı masa diye bir yapı kurduk, yol arkadaşlığı var. Tüm bu süreçte böyle ufak tefek şeylere takılırsak bu uzun yol yürünmez. Herkes birbirini biraz idare edecek, anlayışla karşılayacağız.”

DEVA-GELECEK GERGİNLİĞİNDE NELER YAŞANMIŞTI?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi ve DEVA Partisi’ne deklarosyon sunarak “3. İttifak” kurulması çağrısı yapmıştı. Saadet Partisi buna sıcak baktığını ifade ederken, DEVA Partisi lideri Babacan, “Sayın Davutoğlu, ‘Saadet, Gelecek ve DEVA ittifak yapalım’ diye önerdi. Partinin yetkili organlarına götürdük. Başkanlık kurulunda 21’de 21 reddedildi. Bir kişi bile desteklemedi. O bizim kendimizi nasıl tanımladığımızla ilgili bir konu. İstemiyor arkadaşlarımız” açıklamasını yapmıştı.

Babacan’ın açıklaması üzerine konuşan Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Abdülkadir Baykay, “En büyük hata sizi adam yerine koyup bu teklifi götürenlerdedir” diyerek hem Babacan’a sert çıkmış hem de Genel Başkanı Davutoğlu’nu eleştirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz