GUHEM’de öğrencilere uzay ve havacılığı anlatacak

29 Mayıs 2021 Cumartesi, 12:50
GUHEM BTSO

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Milli Eğitim İl Müdürlüğü işbirliğiyle örnek bir çalışmaya daha imza atıyor. Anlaşma kapsamında lise öğrencilerine ve öğretmenlerine Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi tarafından dijital platformda uzay ve havacılıkla ilgili eğitim programı düzenlenecek. İlk eğitimlerin Haziran ayı içinde yapılması planlanıyor.

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO’nun 2013 yılında ortaya koyduğu vizyonla hayata geçen GUHEM, çocuklarda ve gençlerde uzay ile havacılık noktasında farkındalık oluşması için çalışmalarına devam ediyor. Ekim 2020’de açılışı yapılan merkez, lise öğrenci ve öğretmenlere yönelik online eğitimleri için hazırlıklarını tamamladı. BTSO ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, TEKNOSAB işbirliğiyle düzenlenen eğitimlere Haziran ayında start verilecek. Protokol kapsamında ilk etapta mesleki ve teknik ile fen liselerinden oluşan 66 okulda zoom üzerinden eğitimler düzenlenecek.

UZAY VE HAVACILIK ANLATILACAK
Programda öğrenciler, öğreticilere merak ettikleri soruları yöneltecek. Eğitimde uzay ve dünya, uyduların yörüngeleri, gözlem uyduları, navigasyon uyduları, haberleşme uyduları, uyduların çalışma prensipleri anlatılacak. GUHEM ile ilgili bilgilerin de verileceği eğitimlerde, ayrıca fırlatma sistemlerinin prensipleri, insanlı uzay uçuşları tarihçesi ve bugünü ile Türkiye’nin uzay konusundaki çalışmaları anlatılacak. Eğitim sonunda öğrencilerin motivasyonunu artırmak için sosyal medya üzerinden yarışmalar yapılacak. Yarışma kapsamında sürpriz armağanların yanı sıra ilk 3 öğrenciye aileleriyle birlikte GUHEM gezisi hediye edilecek.

“ÖZGÜVENİ YÜKSEK GENÇLERİMİZLE HEDEFİMİZE ULAŞACAĞIZ”
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO liderliğinde uzay ve havacılık konusunda heyecan ve farkındalık oluşturmak amacıyla GUHEM’i Bursa’ya kazandırdıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK’ın da işbirliğiyle 13 bin 500 metrekare alanda kurulan merkezde 154 interaktif düzenek ve çeşitli simülatörlerin bulunduğunu ifade eden Burkay, GUHEM’in de Türkiye’nin uzay ve havacılık alanındaki yolculuğunda yeni bir kilometre taşı olduğuna işaret etti. BTSO Başkanı Burkay, “Bizleri yüksek teknolojili üretim ve sanayideki dönüşüm hedeflerimize taşıyacak temel dinamiklerden biri de özgüveni yüksek gençlerimizle hayallerdeki sınırları ortadan kaldırmak ve yeni neslin yüreklerinde uzay ve havacılık konusunda heyecan oluşturmaktır. Bu kapsamda 2013 yılında ortaya koyduğumuz vizyon ile Bursamız için bir hayali daha gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Merkez, Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizi uzay ligine taşıma kararlılığı doğrultusunda Bursa’mıza uzay ve havacılık yolculuğunda yeni bir misyon yüklemektedir. Bu vizyonla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yeni bir çalışmaya imza atıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle başlattığımız eğitim serisi öğrencilerimizde önemli bir farkındalık oluşturacaktır.” diye konuştu.

“GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLACAK”
İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, istikbal göklerdedir parolasıyla son dönemde Türkiye’de havacılık alanında önemli hamlelere imza atıldığını belirterek, “BTSO ve TEKNOSAB iş birliğinde GUHEM üzerinden hayata geçireceğimiz bu çalışma; Bakanlığımızın liderliğinde yol aldığımız 2023 vizyonumuzun temelini de teşkil eden ‘gelecek’ tasavvuru yolunda, havacılık ve uzay teknolojileri alanında öğrencilerimizin farkındalığını artıracak geniş kapsamlı bir program olacak. Başta BTSO, TEKNOSAB ve GUHEM yöneticileri olmak üzere katkı sunan ve emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“İLHAM VERECEK BİR İŞBİRLİĞİ”
Mesleki eğitimden sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş ise yaptığı konuşmasında, “Çok geniş bir alanı kapsayan havacılık; dünyadaki ülkeler üzerinde önemli etkilere sahip olan gerçek bir olgu haline geldi. Bilim kurgu romanlarına ilham veren, filmlerdeki farklı tasarımlarıyla hayal gücünün sınırlarını zorlayan havacılık alanında artık insansız araçları, kablosuz bağlantı teknolojisi ile çalışan uyduları konuşur olduk. Gelecek için ilham verecek bu iş birliğinin; öğrencilerimiz için yeni ufuklar açacağına inanıyorum, katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz