Göklerin tek hâkimi sesten hızlı süpersonik SİHA geliyor

19 Aralık 2020 Cumartesi, 12:24
Göklerin tek hâkimi sesten hızlı süpersonik SİHA geliyor

TUSAŞ tarafından 18 ayda tamamlanan ve 49 saat yani iki günden fazla havada kalarak Bayraktar TB-2’ye ait olan kesintisiz havada kalma rekorunu kıran insansız hava aracı Aksungur’da test çalışmaları devam ederken üzerinde çalışmaları devam eden Göksungur ise Türkiye’nin gökyüzündeki en hızlı İHA’sı olacak.

Türkiye’nin milli insansız hava aracı sayısı giderek artıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Aksungur ve Göksungur’u envantere kazandırmak için gece gündüz çalışıyor.

İçeride ve dışarıda gerçekleştirilen operasyonlarda büyük başarılar elde eden ANKA sistemi üzerinden geliştirilen İHA’lar yakında kademeli olarak göreve başlayacak.

750 KİLO YÜK TAŞIYABİLİYOR

Sungur ailesinin iki geliştirilmiş İHA’sından Aksungur TUSAŞ tarafından 18 ayda tamamlandı. İHA Aksungur ismini ise saatte 180 kilometre hızla uçan Doğan cinsi kuştan aldı. ANKA Sistemi ile benzer aviyonik mimariye ve 750 kg yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine sahip Aksungur, en zorlayıcı muharebe koşullarına yönelik inşa edildi.

Aksungur'un gelecek yıl TSK'nın envanterine alınması planlanıyorAksungur’un gelecek yıl TSK’nın envanterine alınması planlanıyor

40 bin feet irtifaya çıkabilen ve 40 saate kadar havada kalabilen Aksungur, en zorlu operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren motor yapısına da sahip bulunuyor.

Aksungur, 170 beygirlik turbo dizel çift motor ile yüksek yerlilik oranına da sahip. Tam otonom olarak operasyon yürütebilen İHA, çift yedekli otomatik uçuş kontrol sistemi, otomatik kalkış ve iniş sistemi, elektrik güç üretim sistemi ve şifrelenmiş sayısal veri linki ile uçuyor.

24 metre kanat açıklığına, 12 metre uzunluğa sahip Aksungur’un yüksekliği ise 3 metreyi aşıyor.

ÜÇ ADET SİLAH İSTASYONU VAR

ANKA Aksungur’un Temel, Sinyal İstihbarat, Taaruz ve Deniz Karakol olmak üzere dört adet konsepti de yer alıyor. Gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevi gerçekleştirebilen Aksungur, normalde savaş uçaklarının kullandığı ağır mühimmatlarla da görev yapabiliyor. Her bir kanatta 500, 300 ve 150 kg kapasiteli 3 adet silah istasyonu da bulunan Aksungur, güdüm kitleriyle akıllı hale getirilmiş bombalar, LUMTAS, MAM-L, Cirit, MAM-C, ve minyatür bombaları taşıyabiliyor.

ANKA Aksungur’un Temel, Sinyal İstihbarat, Taaruz ve Deniz Karakol olmak üzere dört adet konsepti de yer alıyor.

ANKA Aksungur'un Temel, Sinyal İstihbarat, Taaruz ve Deniz Karakol olmak üzere dört adet konsepti de yer alıyor.ANKA Aksungur’un Temel, Sinyal İstihbarat, Taaruz ve Deniz Karakol olmak üzere dört adet konsepti de yer alıyor.

İKİ REKOR BİRDEN KIRDI

2019 yılında ilk testini başarıyla gerçekleştiren Aksungur son testlerinde ise iki rekor birden kırdı. 49 saat yani iki günden fazla havada kalarak Bayraktar TB-2’ye ait olan 27 saat 3 dakikalık kesintisiz havada kalma rekorunu kıran Aksungur, 12 adet MAM-L ile tam mühimmatlı olarak 20 bin feet irtifasında 28 saat uçarak bir ilke daha imza atmış oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, çift motorlu Aksungur İHA’da seri üretim sürecinin başladığını açıkladı.

Aksungur İHA’da seri üretim başladı.Aksungur İHA’da seri üretim başladı.

GÖKSUNGUR EN HIZLI İHA OLACAK

Aksungur’un yanı sıra TUSAŞ tarafından üzerinde çalışmaları devam eden Göksungur ise Türkiye’nin gökyüzündeki en hızlı İHA’sı olacak. Gelecek yıl TSK’nin kullanımına sunulması planlanan Göksungur ile havada süpersonik hızlara ulaşılacak. Öncelikle hava savunma sistemlerinin testi ve geliştirilmesinde kullanılması planlanan süpersonik araç, Milli Muharip Uçak için de görev yapacak.

1600 KM SÜRATLE UÇAÇAK

Göksungur için TUSAŞ tarafından üretilen Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi Şimşek’in motorunun geliştirilmesi planlanıyor. Milli Muharip Uçak’daki pilot, etrafında bulunan İHA’ları da yönetebilecek. İHA’nın saatte yaklaşık 1600 km süratte uçabileceği kaydediliyor.

Göksungur’un radarda kendisini F-16 savaş uçağı gibi gösterip, karşısındaki radarların aldatılmasını sağlayabilecek donanıma sahip olması da bekleniyor.

SAVAŞ UÇAKLARINA OLAN İHTİYACI ORTADAN KALDIRACAK

F-16 ve F-4 savaş uçaklarında kullanılan Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini de taşıyabilecek Göksungur’un, bu özellikleriyle savaş uçaklarına olan ihtiyacı da ortadan kaldıracak. Uydu ile yönetilecek Göksungur’un 15000 metre veya yörünge altı irtifa ve ortalama 200 km menzil olması bekleniyor.

Türkiye’nin sesten hızlı, süpersonik insansız hava aracı Göksungur ilk uçuşunu 2021’de gerçekleştirilecek.

KAYNAK : Yeni Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz