Erdoğan Nato’ya rest çekti

12 Mart 2017 Pazar, 10:31
erdogan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ekonomik ve askeri konularda çok olumlu bir görüşme yaptığını belirtirken, NATO’ya sitem etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile savunma alanındaki işbirliğinin birilerini rahatsız ettiğini belirterek, “Bu yaklaşım doğru değil. NATO’dan bu imkanları sağlayamıyorsak, elbette başımızın çaresine bakarız” dedi. Erdoğan, sekiz bakanla gerçekleştirdiği Moskova ziyareti dönüşü beraberindeki gazetecilerin sorularını cevapladı.

YAKLAŞIM DOĞRU DEĞİL

Rusya ile savunma sanayiinde de bazı çalışmaları yaptıklarını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “NATO konseptini gündeme getirerek buna itiraz edenler de var. Ama bu doğru bir yaklaşım değil. Bugün Yunanistan da Rusya’nın füzelerini kullanıyor.

BAŞIMIZIN ÇARESİNE BAKARIZ

‘Yunanistan onları envanterden çıkaracak’ diyenler de var. Çıkarır veya çıkarmaz. Herkes kendi savunma anlayışını kendine göre oluşturabilir. Bizler NATO içinde bu imkanları sağlayamıyorsak, elbette başımızın çaresine bakmak durumundayız. Kaldı ki işin farklı boyutları da var.”  

RUSYA PYD VE YPG’Yİ ÇIKARABİLİR

ABD ve Rusya’nın  YPG’ye yaptığı yardımların hatırlatılarak, “Putin’le YPG konusunda bir ilerleme sağlandı mı?” sorusu üzerine Erdoğan, şöyle konuştu;

“Cerablus, Rai, Dabık ve Bab’da insani yardımlar konusunda işbirliğine girmemiz gerektiğini kendilerine ifade ettik. Buna ABD ve koalisyon güçlerinin katılması isabetli olacak. İran’ın da çalışmaların içinde olmasında fayda var. Çünkü bu kan ve ateş artık bir an önce dursun istiyoruz. Şu anda gelinen nokta malum Münbiç. Koalisyon güçlerinin desteğini yanımıza alabilirsek, Rusya da bu işe dahil olarak PYD ve YPG’yi oradan pekala çıkarılabilir. Münbiç’e Münbiç halkının yerleşmesini sağlamamız gerektiğini anlattık. Putin, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını her düzeyde dile getiriyor. Silahlı terör örgütlerine karşı olduğunu, özellikle de Türkiye’ye karşı böyle bir şeyi onaylamayacaklarını vurguladı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz