Artık Muhtarlar da nikâh kıyacak

29 Haziran 2016 Çarşamba, 10:21
binali yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım’dan müjde üstüne müjde geldi. Esnafı, çiftçiyi bayram öncesi sevindiren Yıldırım’dan tarihi bir haber de yuva kuracak çiftlere geldi. Yıldırım, “Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarları ile il ve ilçe müftülerine resmi nikâh kıyma yetkisi verilecek” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında müjde üstüne müjde verdi. Yıldırım konuşmada İsrail ve Rusya ile ilişkilerde yeni gelişmelerden çiftçiye ve sanatkâra borç silme müjdesine, ürününü TMO’ya satan çiftçilerin bayrama kadar paralarını peşin alacaklarına kadar önemli açıklamalarda bulundu. 

Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ilk olarak İsrail ile mutabakata değinen Başbakan Binali Yıldırım, “İsrail ile Mavi Marmara olayından bu yana kesilmiş olan diplomatik ilişkiler iki ülke arasında varılan mutabakatla normalleşme sürecine girmiş oluyor. Mavi Marmara’da hayatını kaybeden şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Bu mutabakat kolay olmadı. Bugün imzalar atıldı. Türkiye öncülüğünde artık Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak, Gazze’deki çile sona erecek. Mutabakatın ilk semeresi de bu cuma göndereceğimiz insani yardım gemisidir” dedi. 

İLK ETAPTA 10 BİN TON İNSANÎ YARDIM GİDECEK

“10 bin ton insani yardım malzemesi Mersin’den yola çıkacak ve İsrail’in Aşdod limanına gidecek” diyen Yıldırım, “Kanayan bir yara durmuş, çözüm bekleyen bir sorun çözüme kavuşturulmuştur. Türkiye olarak temel prensibimiz kendimiz için istediğimiz başkaları için de istemektir. Zamanın akışı bazen olağanüstü gelişmeleri gündeme getirebiliyor. Kriz istisna, normalleşme esastır” ifadelerini kullandı. 

MUHTAR VE MÜFTÜYE EVLENDİRME YETKİSİ

Yıldırım, “Bir değişiklik de evlendirme yetkisi ile ilgili. Bundan böyle büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi vereceğiz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikâh kıyabilecek” dedi. 

ESNAF VE ÇİFTÇİYE BORÇ SİLME MÜJDESİ

Konuşmasında geniş kitlelerin hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerin müjdesini veren Binali Yıldırım, “Öncelikle esnaf kardeşlerime seslenmek istiyorum. Esnaf ve sanatkârlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini tamamen siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın yaptığı titiz çalışma sonucu bu şekildeki 110 bin esnafımızın tamamının 400 milyon liralık yükten kurtarıyoruz” şeklinde konuştu.  

ÇİFTÇİ PARASININ TAMAMINI BAYRAMDAN ÖNCE PEŞİN ALACAK

“Birkaç müjdemiz de çiftçilerimiz için var” diyen Başbakan Yıldırım, “Ülke genelinde bugünlerde hububat hasadı devam ediyor. Çiftçilerimiz ürünlerini Toprak Mahsulleri’ne satmak isterlerse ürün bedellerinin tamamını bayramdan önce peşin olarak alabilecekler. Özellikle Trakya bölgesinde buğday fiyatları biraz düşüş eğiliminde bu nedenle Toprak Mahsulleri hububat müdahale fiyatlarını açıklama gereği duymuştur. Bu nedenle hububat sert buğday fiyatı ton başına 910 lira olarak belirlenmiş durumda” dedi. 

184 OVA TARIMSAL SİT ALANI OLACAK

“6,5 milyon hektar büyüklüğündeki 184 ovamızı tarımsal sit alanı ilan ediyoruz” müjdesini veren Başbakan, “Buraya tohum atılacak fidan dikilecek. Hiçbir çivi çakılmayacak tarım arazisi olacak. Ekilmeyen arazileri de kiraya vereceğiz. Her işletmeyi Tarım Bakanlığı’ndan 16 bin personele zimmetledik. Genç çiftçilerimize 30 bin lira hibe desteği yapacağız. Hayvancılıkta havza modelini geliştireceğiz. Meraların kullanımını sağlamak için mera ıslah çalışmalarını daha da hızlandırıyoruz” diye konuştu. 

PASAPORT VE EHLİYET ARTIK NÜFUS İDARESİNDE

“İçişlerinde, vatandaşlık hizmetlerinde devrim gibi düzenlemeler geliyor” ifadelerini kullanan Başbakan, bu alandaki müjdeleri de şöyle sıraladı: “Evlenme ölüm gibi nüfus olayları için artık nüfus müdürlüklerine gitmeye ihtiyaç kalmayacak. Vatandaş acısını sevincini bir kenara bırakıp bürokrasiyle uğraşmayacak. Vatandaş mahkeme kararını ihtiyaç duymadan adını soyadını değiştirebilecek. Adınız hoşunuza gitmiyor. Bunun için mahkemeye gitmeye gerek olmayacak. Değiştirebileceksiniz. Bununla da sınırlı değil. Pasaport ve ehliyet işlemi artık bundan böyle nüfus idaresinde yapılacak. Polisten alınıyor nüfus idaresine veriliyor. Emniyetteki 5 bin polis asli hizmetlerine dönecek.”

(yeniakit)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz