Binali Yıldırım’dan FLAŞ açıklamalar: Kuşkular var!

27 Nisan 2016 Çarşamba, 11:45
binali yıldırım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Binali Yıldırım, Erdoğan’ın‘seçilmiş cumhurbaşkanı’ olduğunu vurgulayarak “Cumhurbaşkanımızın  Türkiye siyasetindeki yeri sembolik cumhurbaşkanlığı olan ülkeler gibi değil. Güçlü cumhurbaşkanlığı. Yapmamız gereken fiili duruma uygun anayasa değişikliğini yapmak. Ülke zaman kaybetmemeli…” dedi.

Yeni anayasanın Meclis’ten geçmemesi durumunda ‘B planları’nın olduğunu belirten Yıldırım, “Bugünkü yaşanan çelişkileri ortadan kaldıran bir metinle gelebiliriz. Bu da yine anayasa değişikliği teklifi. Partili cumhurbaşkanı olabilir”diye konuştu.

Oğlunun  Singapur’da bir kumarhanede çekilen görüntülerine de değinen Yıldırım, “Bunun bana karşı bir operasyon olduğunu düşünmek için elimizde somut birtakım bilgiler olması lazım. Aksi takdirde benim siyaset anlayışımda, somut, elle tutulur bir bilgi-belge olmadıktan sonra onun peşine düşmem. O yüzden bunun çok masum bir iş olmadığını düşünmekle beraber herhangi bir adrese de işaret etmiyorum. Kafamda birtakım kuşkular var. Ama bu eninde sonunda ortaya çıkar.” İfadelerini kullandı.

Milliyet’e konuşan Binali Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

KAFAMDA KUŞKULAR VAR

(Oğlunun  Singapur’daki görüntüleri) Bunun bana karşı bir operasyon olduğunu düşünmek için elimizde somut birtakım bilgiler olması lazım. Aksi takdirde benim siyaset anlayışımda, somut, elle tutulur bir bilgi-belge olmadıktan sonra onun peşine düşmem. O yüzden bunun çok masum bir iş olmadığını düşünmekle beraber herhangi bir adrese de işaret etmiyorum. Kafamda birtakım kuşkular var. Ama bu eninde sonunda ortaya çıkar. Siyasetçinin ismi her zaman ilgi çeker ama siyasetteki yöntemi veya gazeteciliğin bu olmadığını düşünüyorum. Belden aşağı siyaset artık çok modası geçmiş bir siyasettir. Bunu tekrar ihya etmek isteyenler büyük yanlış içerisine düşerler. Siyaseti aile üzerinden, çocuklar üzerinden yapmaya kalktığınız zaman bunun bedeli herkes için ağır olur. Bunun ülkeye de siyasete de katkısı yok. Kavga edilecekse, kavganın da bir ahlakı var. O ahlaka riayet etmek lazım. Özellikle internet ve sosyal medyanın hayatımıza girdiği bu günlerde algı oluşturma çok moda oldu. Herhangi birini yargısız infaza tabi tutup, itibarını zedeleyebilirsiniz. Bize düşen insanların kişilik haklarını korumak, özel hayatlarına saldırı olmasına izin vermemek, tüm bunları yaparken düşüncelerini ifade edebilmesine de sonuna kadar özen göstermek.

HERKES BİLDİĞİNİ AÇIKLASIN:

Bunun siyasi bir arka planı olduğunu düşünmek istemiyorum. Ama bunu yorumlayan gerek medya mensupları, gerek siyasetçiler sıradan bir iş olmadığını, arka planının mutlaka olabileceğini söylüyorlar. Ben bu işlere alışığım. 13 yıldır bunun daha ağırına, haksız saldırılara maruz kaldım. Dolayısıyla şerbetliyim. Daha ne bildikleri varsa herkes bildiğini açıklasın. Hiç benim umruma gelmez. Ekşi ayran içmedim ki karnım ağrısın. Ne yaparlarsa yapsınlar. Biz zaten siyasi hayatın içindeyiz, her şeyimiz açık seçik. Herkesin gözü önünde iş yapıyoruz. Yaptığımız işleri de günahıyla sevabıyla vatandaş görüyor ve not veriyor. Bu ve buna benzer ayak oyunları benim için bir şey ifade etmiyor. Ne zaman endişeye düşerim; vatandaş bana yüzünü çevirdiği zaman. Benim için en büyük ceza odur. Öbür türlü, kapalı kapılar arkasında hazırlanan birtakım tezgâhlar. Daha öteye geçemez.

SİYASET İDDİASIZ OLMAZ:

(Genel başkanlık için isminiz geçmişti. Bu konuda iddianız var mı?) Siyasette iddiasız hiçbir şey olmaz. Ama benim iddiam  AK Parti’nin başarısı, memleketin kalkınmasıdır. Siyasette 13 yılı geride bıraktık. Konum, makam, mevki benim için samimiyetle söylüyorum ikinci planda. Hiç oturduğum koltuktan güç almadım, hep o koltuğu güçlendirmek için gece gündüz çalıştım. (…) Mutlaka siyaset iddia işidir. Kader çizginizde ne varsa onu yaşarsınız. Şu an başbakanımız da genel başkanımız da var. Dolayısıyla bu gerçeği görmemiz lazım.

DAVUTOĞLU İLE ERDOĞAN’I AYNI SEVİYEDE GÖSTERMEK DOĞRU DEĞİL

Şunu bilelim; bakın  AK Parti’nin kurucusu  Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bugün de lider  Recep Tayyip Erdoğan’dır.  AK Parti camiası da öyle bilir,  Türkiye de öyle bilir, dünya da öyle bilir. Peki Sayın  Ahmet Davutoğlu nedir; başbakandır, genel başkandır. Hem anayasal olarak, hem konum olarak  Ahmet Davutoğlu ile  Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı seviyede, birbiriyle fikir ayrılığına düşer konumda göstermek doğru değil.  Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin birliğini, güvenliğini temsil eden, kurumların uyum içinde çalışmasını sağlayan, yasaları onaylayan ve icranın aynı zamanda başı. İstediği zaman bakanlar kuruluna başkanlık edebiliyor, MGK’nın başkanı. Cumhurbaşkanımızın  Türkiye siyasetindeki yeri sembolik cumhurbaşkanlığı olan ülkeler gibi değil. Güçlü cumhurbaşkanlığı. Hele seçimle geldikten sonra fiilen de böyle. Yapmamız gereken fiili duruma uygun anayasa değişikliğini yapmak. Ülke zaman kaybetmemeli.

B PLANIMIZ DEVREYE GİRER

Türkiye’de darbelerle, vesayetle yapılan anayasanın artık ihtiyacı karşılamadığını cümle alem kabul ediyor. Kendimiz bir anayasa hazırlıyoruz. Bitince kamuoyunun görüşüne açacağız ve aynı zamanda Meclis’e yeni anayasa olarak sunacağız. Sonrası Meclis’in işi. Tek başına sayımız yetmiyor. Bu konu toplumda ve diğer siyasi partilerimiz tarafından tekrar değerlendirilir, gerekli desteği görürse amenna. O zaman ümit ederiz ki 367 olur, çıkar, geçer, gider. Ama 330-367 arası olsa da fark etmez, orada da referandum yolu açılır. Eğer böyle olmazsa bizim o zaman B planımız devreye girer. B planımız da var. Daha kısa, bugünkü yaşanan çelişkileri ortadan kaldıran bir metinle gelebiliriz. Kısa vadeli ihtiyaçları görmek açısından. Bu da yine anayasa değişikliği teklifi. Partili cumhurbaşkanı olabilir. Başbakanlık-cumhurbaşkanlığı ilişkilerinde onunla uyumlu birkaç maddelik düzenleme düşünülebilir.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞINA DESTEK YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE

İstatistiklerde partili cumhurbaşkanlığa destek 50’lerin çok üzerinde. Başkanlık sistemine ise destek artıyor ama partili cumhurbaşkanlığı kadar değil. Kişi bilmediğine düşmandır. Ne kadar anlatırsak desteğin artacağını düşünüyorum.  Türkiye hep tek parti iktidarlarında büyüdü. Başkanlıkta mutlaka tek ve güçlü iktidar var. Başkanlık sistemini çok basitleştiriyorum; belediye başkanlığa benzetiyorum. Belediye başkanlığı seçimin de meclisi de ayrı seçiliyor. Neticede biri başkan seçiliyor ama Meclis’te nispi temsil oluyor. Başkan ülkeyi yönetiyor, parlamento da denetliyor. Siyaseti güçlendirecek, özgüvenini artıracak olan sistem başkanlık sistemidir. “Ne bu acele” gibi maksatlı şeyler yayıyorlar. Acelesi var mı yahu? 15 senedir konuşuyoruz, evveliyatı da var. Daha ne konuşacağız kardeşim? Anayasada 4 ilkeye dikkat edeceğiz. Tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan. Üniter yapı, toprak bütünlüğünün korunması. Buralar asla ve asla masaya konulamaz. Bu milletin adı Türk milletidir. Bu devletin adı Türk devletidir. Osmanlı gibi. Osmanlı’yı dünya Türk imparatorluğu olarak biliyordu ama içinde 72 millet vardı. Bu üniter devlet yapısını tartışmaya açmayan, toprak bütünlüğünü esas alan bir anayasa olacak. Diğer konular zaten demokratik anayasalarda nasılsa öyle. Kuvvetler ayrılığı olacak ama kuvvetlerin en üstünü millet iradesidir. Millet iradesi belirleyici erk, diğerleri de kendi alanlarında bağımsız erkler olacak.

ERDOĞAN KURTARDI

Başkanlık sistemini getirmek, rejimi değiştirmek değil. Cumhuriyet, demokrasi; bunların hepsi var, bunlara halel gelmiyor. Cumhurbaşkanlığı-başbakanlık ikili bir yapı. Ama fiili durum parlamenter sistemin ötesinde. Parlamenter sistemde başbakan ön plana çıkar, cumhurbaşkanı temsili olur. Bizim sistemde  Kenan Evren kendisi cumhurbaşkanı olacağı için “bütün yetkileri doldurun buraya” demiş. Melez bir yapı.  Cumhurbaşkanı, başbakan aynı partiden olduğunda sorun çıkmayabilir ama her zaman potansiyel bir sorun alanı olur. İstikrarın adresi güçlü siyasi ve milli iradedir. Bunun temsili de başkanlık sistemidir. Başkanlık yoksa günün birinde mutlaka koalisyonlara mahkum olursun. Sürekli iktidarda olan parti yıpranır. İşte 7 Haziran. 7 Haziran 1 Kasım arası ciltlerce doktora tezidir. Bazen, “Erdoğan siyaset sihirbazı” diyorlar. Erdoğan siyasetin ustası, sihirbazı değil. Öngörüsüyle  Türkiye’yi büyük bir badireden kurtardı. 1 Kasım seçimlerinin tartışmasız mimarı  Recep Tayyip Erdoğan’dır.

‘LAİKLİK HEM DİNİ HEM DEVLETİ KORUYOR’

(Meclis Başkanı’nın “dindar anayasa” sözleri) Meclis Başkanımız tarihi değerlendirme yapıyor bir konferansta. Kendi düşüncesini de ifade ediyor. Doğru mudur, eğri midir takdiri bana düşmez. Toplum, siyaset değerlendirecek. Fikrimi soruyorsanız anayasadaki laiklik sisteminin hem dini hem devleti koruyan bir hüküm olduğunu düşünürüm. Laikliğin kılıç olarak kullanıldığı dönemler artık geride kaldı. Biz ne ifratta ne tefritte olmalıyız; orta yolda olmalıyız. Bu ülkenin kahir ekseriyeti müslümandır. Kanunlar içinde dinini yaşamada sınırlama yoktur.  Ak Parti bunları kaldırdı.  28 Şubat’ın sebebini, başörtüsüydü, imam hatiplerdi, nasıl baskı yapıldığını biliyorsunuz. İnsanımıza sonuna kadar inanacağız ama denetimi de elden bırakmayacağız. Olabilir, 6. kol faaliyetleri yapanlar insanların kanına girebilir, bunlara karşı tedbirimizi alacağız.

MİLLETE SORDUK DOKUNUN DİYOR

(Dokunulmazlıklar) HDP önce demokrasiye ne kadar büyük yara açtıklarının hesabını versin. Bölücülüğün bayraktarlığını yaparak demokrasinin gelişmesine katkı sağlanmaz. Siyasetin boşluklarından yararlanarak terör örgütüne siyasi hakları kullanarak destek vermek, sonra da “dokunulmazlıkların kaldırılması siyasete zarar verir” demek amansız bir çelişkidir. Dokunulmazlık, kendini ifade etme sonuna kadar ama siz masum insanları, askeri, polisi öldürenleri kutsar, methiyeler yağdırırsanız 78 milyon ne hisseder? Bunun dokunulmazlıkla ne alakası var? Güçlü biçimde desin ki “terörün her türünü lanetliyorum, PKK da DAEŞ de DHKP-C de hepsi aynı soydur” desin eyvallah. Kürsü dokunulmazlığı milletin menfaati için söylenecek her şey hiçbir şekilde kısıtlanmamalı ama teröre açıktan, lojistik destek sağlayıp, insanları devlete karşı isyana teşvik edenlere bir şey demeyecek miyiz? Maliyeti olacağını düşünmüyoruz. Millete sorduk, “bölücülüğe fırsat vermeyin, bölünmek istemiyoruz” diyorlar. Erken kalkan “Ben bağımsızlık ilan ettim, bayrağım şudur” derse nasıl millet olacağız, bölgede güçlü oyuncu olacağız?

‘PAHALI BULAN KÖRFEZİ DOLAŞIR’

(Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücretinin 117 lira olması) Boğaziçi ve  Fatih Sultan Mehmet köprülerinin bedelini yıllarca millet ödedi. Kullanmayanlar da ödedi. Burada kullananlar ödeyecek. Bedava bir şey yok. Alternatifi var. Pahalı bulan Körfez’i dolaşır, gemiyle geçer.  Necati Doğru geçmiyorsa gemiyle geçsin. Vakti çok nasıl olsa. Bu bir finansman modelidir. 50 sene daha mı bekleyeceğiz? Bunlar çalıştıracaklar, 17-18 sene sonra bize gelecek bedava. O zaman isterseniz bedava yaparız. İkincisi; bu köprüdeki ücretler dünyadaki emsallerine baktığınızda en ucuzudur.  İstanbul’dan  İzmir’e 3 saatte gideceksiniz. Zaman, yakıt maliyetini hesap ederseniz hem  ucuz, hem de güvenli. Bir şey daha söyleyeyim millet rahat etsin. Bu modelde, “Bu kadar trafik, ücreti bu kadar, fark varsa biz ödeyeceğiz” diyoruz. Günde 40 bin. Diyelim ki 30 bin geçti. 10 bin eksiği var, onu yıl sonunda firmaya ödeyeceğiz. Peşin yaptır, taksitle öde. Garanti vermiyorsan, “Gel Allah rızası için bir köprü yap 30 katrilyona.” Var mı böyle bir babayiğit? Ya bekleyip 40 sene sonra yapacaksın ya da böyle modellerle. Ama bir şey yapacağız, bütün bunları dikkate alarak geçişlerle ilgili bir sürprizim var. Bir güzellik yapacağım.

’20 MİLYONA ASTRONOTUN OLUR’

Uzay Ajansı’nı kuruyoruz. Başbakan başkanlığında Uzay Politikaları Yüksek Kurulu oluşacak. Amacı  Türkiye’nin uzay ve havacılık kabiliyetini geliştirmek. Biraz geç kaldık. Astronot 20 milyon doları bastır hemen olsun. Şu anda parayı veren düdüğü çalıyor. Astronot olur ama para meselesi. Bizim amacımız “ağanın fesi var desinler” değil, gerçek anlamda uzayda yetkinliği olan, uzayın sırlarını keşfedebilen ülkeler arasına girmek. Bizim amacımız bir kişiyi sansasyonel olarak Türkonot göndermek değil. Ver NASA’ya 1 değil 5 astronot göndersinler parayla.

‘SINIRLI BİLGİ VERİLECEK’

(50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin çalınması) Bir gelişme yok. Derdimizi anlatamadık. Sızma değil, bilgisayardan alma değil. Bu alenen verilmiş bir bilgi. Seçim zamanı partilere veriliyor bu. Verilince nasıl kontrol edeceksiniz? Şimdi düzenliyoruz, artık çok sınırlı verilecek. Bu şekilde önüne geçilir. Bu bilgileri siz vermiyor musunuz, tapuda, bankada? Bu bilgiler herkeste var. Sizin bilgilerinizin başka yerde olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz