AYM Başkanının iki yüzü

01 Mart 2016 Salı, 10:37
Zühtü Arslan

Dündar ve Gül hakkında verdiği “hak ihlali” kararında gerekçe açıklamayan AYM Başkanı Zühtü Arslan, 2008’de bunun anayasaya aykırı olduğunu söylemişti. Başkan, yakındığı ihlalin altına imza attı.

MİT TIR’ları ile ilgili Cumhuriyet gazetesi tarafından 29 Mayıs 2015’te atılan ihanet manşeti ardından FETÖ işbirlikçiliği, darbe ve casusluk suçlamaları gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulan Can Dündar ve Erdem Gül‘ün hak ihlaline uğradıkları yönünde karar vererek tahliye olmalarının önünü açan ve bunu hemen kamuoyu ile paylaşan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan‘ın, 2008’de AYM’nin gerekçesi yazılmamış kararlarını kamuoyu ile paylaşmasının anayasaya aykırı olduğunu açıkladığı ortaya çıktı.

POLİS AKADEMİSİ’NDE HOCAYKEN…

21 Haziran 2008 tarihinde Iğdır Barosu’nun düzenlediği ‘Demokrasi hukuk devleti ve yeni anayasa arayışı’ konulu panelde konuşan Prof. Dr. Arslan o dönem paralel yapının eline geçtiği iddiasıyla kapısına kilit vurulan Polis Akademisi bünyesindeki Güvenlik Bilimleri Merkezi’nin öğretim üyesiydi.

2008’DE NE DEMİŞ?

Uzun yıllar polis amirleri yetiştiren bu merkezde ders veren Arslan panelde şunları söyledi: Diğer taraftan Anayasa Mahkemesi sürekli yaptığı gibi 153’üncü maddeyi de ihlal etmiştir. Yani gerekçesi açıklanmadan, gerekçesi yazılmadan bu iptal kararını yine açıklamıştır. Bu Anayasa hükmünün yorumlanması, yorumlanarak işte, ‘gerekçesi yazılmadan bazı kararlar açıklanabilir’ şeklinde anlamlandırılması imkansızdır. Çünkü o kadar yalın bir ifadedeki iptal kararları, gerekçesi yazılmadan açıklanamaz. Bunu 100 kişiye sorduğunuzda 100 kişi de aynı şekilde anlayacaktır. Çünkü burada esneklik, elastiki bir şey yok. Önce gerekçesini yazacaksınız kararların ondan sonra açıklayacaksınız. Ama uzun süredir Anayasa Mahkemesi bu kuralı, bu anayasa normunu ihlal ediyor ve gerekçesini yazmadan kararlarını açıklıyor.

AYM, Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki “hak ihlali” kararını jet hızıyla gündeme almıştı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün uzun yıllar danışmanlığını yapan Ahmet Sever karardan 5 gün önce Can Dündar’a bir mektup yazmış ve mektupta Dündar’a siyasi hsaplar uğruna haksızlık yapıldığını iddia etmişti. Ahmet Sever’in Köşk’te çalıştığı dönemde kararı veren AYM heyetine 10 isim atanmıştı.

 

(Sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz