Bahçeli bakın neye umut bağladı

27 Şubat 2016 Cumartesi, 12:39
Bahçeli'den Başkanlık sistemi

Mahkeme karar verse dahi olağanüstü kurultaya gitmeyecek olan Devlet Bahçeli’nin dayanağı AYM’nin CHP kararı.MHP’li muhalifler 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde olağanüstü kongre için çağrı heyetinin görevlendirilmesine ilişkin dava açtı. Dava sonucunda olağanüstü kongre kararı çıksa da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, kongreyi toplamayacağını belirtiliyor.

BAHÇELİ’NİN UMUDU AYM KARARI

Bahçeli’nin mahkeme kararına uymama gerekçesi Anayasa Mahkemesi’nin bu yönde daha önce verdiği kararda yatıyor. 2005’te olağanüstü kongre taleplerine CHP yönetimi olumlu yanıt vermedi.  Bunun üzerine konu Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü. Yüksek mahkeme partinin 6 ay içinde kurultayını toplaması yönünde karar verdi. Karara uyulmaması halinde ise Hazine yardımının kesileceği belirtildi. MHP’deki hukuk komisyonu da muhaliflerin Sulh Hukuk Mahkemesi’nden alacağı kongre kararının bir yaptırımının olmayacağını, konunun Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi gerektiğini  savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz