Uyarı: Yarın rekor sıcaklar gelebilir

17 Şubat 2016 Çarşamba, 13:09
hava sıcak güneş

Hava sıcaklığı mevsim normallerinin 8-16 derece üzerinde seyrediyor. Meteoroloji, yeni sıcaklık rekorları kırılabileceği uyarısında bulundu.
Marmara’da 78 yılın en sıcak değeri ölçüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’de mevsim normalleri üzerinde devam edensıcaklıklarla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, Türkiye’de birçok ilde şubatayı sıcaklık rekorlarının kırıldığı belirtilerek, sıcaklıkların bir süre daha devam edeceği ve yeni rekorlar kırabileceği kaydedildi.
Meteoroloji’den yapılan açıklama şöyle:

”Tahminlerimiz doğrultusunda Afrika üzerinden güneyli rüzgarlarla taşınan sıcak hava, ülkemizde mevsim normallerinin 8-16 derece üzerinde sıcaklıklar yaşanmasına neden oluyor. 81 ilimizden 27’sinde şubat ayı uzun yıllar sıcaklık rekorları kırılırken, 2 ilimizde ise rekor değerler tekrar edilmiştir.

Bugün de yurdumuzda sıcak hava dalgasının etkili olmaya devam edeceği ve yeni rekorlar kırılabileceği tahmin ediliyor. Yapılan son tahminlere göre mevsim normallerinin çok üzerinde ve şubat ayı uç değerlerinde seyreden hava sıcaklıklarının yarın (18.02.2016 Perşembe) Marmara Bölgesi ile Karadeniz kıyı kesiminde Cuma günü ve hafta sonunda ise batıdan doğuya doğru kademeli olarak 5-10 derece arasında azalması bekleniyor.”

ŞUBAT’TA AĞUSTOS’U YAŞADIK: 32.4 DERECE SICAKLIK

Karadeniz’den Ege’ye, Akdeniz’den Marmara’ya ve İç Anadolu’ya, Türkiye dün meteorolojik değerler açısından eşine rastlanmayan bir gün yaşadı.

Türkiye’nin büyük bölümü dün, 16 Şubat 2016 tarihinde Ağustos ayında rastlanabilecek bir günü geride bıraktı. Bir çok il “en sıcak şubat”ını yaşadı. Meteoroloji ölçüm istasyonları değerlerine göre sıcaklık rekorları kırılan illerden bazıları ve ölçülen değerler şöyle:

Muğla, Milas: 32.4

Kocaeli, Darıca: 30

Antalya, Manavgat: 29.4

İzmir, Bornova: 28.8

Zonguldak, Devrek: 28.1

İstanbul, Şile: 27.8

Balıkesir, Kepsut: 27.5

Eskişehir, Sarıcakaya: 24.3

Öte yandan dün saat 06.00 ile 18.00 arasında Türkiye’nin en soğuk noktası da Van Çaldıran oldu. Bu noktada – 2.8 derece ölçüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz