O bakanlara yeni görev

31 Ocak 2016 Pazar, 11:20

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun belirlediği 11 bağımsız bakan görev sürelerinin bitmesinin ardından yeni görevlerine getirildi.Türk siyasi tarihinde ilk kez kurulan seçim hükümetinde, bağımsız kontenjanından 11 bakan yer aldı. 3’ü Anayasa gereği, 8’i de siyasi partiler isim vermediği için Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından belirlenen bağımsız bakanlar, yaklaşık 2 aylık görev sürelerinin ardından etkili noktalara getirildi. İşte, dönemin bakanları ve yeni görevleri:

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI:

– Akademisyen Ayşen Gürcan, Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin ilk başörtülü bakanı oldu. Aile Bakanlığı yapan Gürcan, 1 Kasım seçimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanlığına getirildi.

– Yalçın Topçu, BBP’de Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının ardından genel başkan oldu. Seçim hükümetindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı görevi yeni hükümetle sona erdi. Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na atandı.

BAŞBAKAN BAŞDANIŞMANI: Feridun Bilgin, 7 Haziran seçimi öncesi müsteşarı olduğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda bakanlık koltuğuna oturdu. 8 ay bakanlık yaptı, sonrasında Başbakan Davutoğlu tarafından Başbakan Başdanışmanlığı’na getirildi.

BAKAN YARDIMCISI OLDU: Ali Rıza Alaboyun, AK Parti’nin 3 dönemlik vekillerindendi. Seçim hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, 1 Kasım seçimi sonrası aynı bakanlıkta bakan yardımcısı oldu.

EMNİYETTEN MÜSTEŞARLIĞA: Selami Altınok, İstanbul Emniyet Müdürü’yken bağımsız İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi. 1 Kasım seçiminin ardından İçişleri Bakanlığı’nda müsteşarlık görevine getirildi.

MÜSTEŞARLIĞA DÖNDÜLER: Kenan İpek, Adalet Bakanlığı Müsteşarı’yken, 7 Haziran öncesi Anayasa gereği bağımsız Adalet Bakanı oldu. Seçim hükümetinde de bakanlık yaptı, 1 Kasım seçimi sonrasında da müsteşarlık görevine geri döndü.

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, seçim hükümetinin ardından yeniden müsteşarlık görevine döndü.

– Başbakan Davutoğlu’na en yakın bürokratlardan Dışişleri Bakanlığı MüsteşarıFeridun Sinirlioğlu, seçim hükümetinde bakan oldu. Hükümet kurulunca müsteşarlığa döndü.

Cenap Aşcı, Gümrükler Genel Müdürü’yken, müsteşar oldu. Bir gün müsteşarlığın ardından bağımsız hükümette bakanlığa terfi etti. Seçim hükümetinde 2 aylık bakanlığın ardından, yine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda müsteşarlığa geri döndü.

Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz