Türkiye’de güneş enerjisiyle çalışan araba üretildi

“Aruna” üretilmeye başlandı

06 Nisan 2015 Pazartesi, 15:20

Türkiye’nin güneş enerjisiyle çalışan ilk aile arabası “Aruna” üretilmeye başlandı.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabası Ekibi tarafından Türkiye’nin ilk yerli aile arabası “Aruna” üretilmeye başlandı. Aruna, ortalama 70 km hızla 5 lira maliyetle 500 km gidebilecek. 9 yılda 7 araba yaparak 18 kupa elde eden İTÜ Güneş Arabası Ekibi böylelikle bir yeniliğe daha imza atacak.
“Aruna”, mitolojide güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık ve 7 atın çektiği araç anlamını taşıyor. Bu 4 kişilik araç, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayata uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla tasarlandı. Temmuz’da yollara çıkması tahmin edilen otomobilin kaba üretiminin bu ay sonunda montajının ise Haziran’da tamamlanması bekleniyor.
“Yerli Babayiğit”

Seri üretimi yapılabilecek bir araç tasarladıklarını belirten ekip lideri Burak Oklar, heyecanlı olduklarını ifade ederek “Diğer araçlarımızdan farklı olarak, bunu piyasaya sürülebilecek şekilde tasarladık. Zaten aile aracı. Eğer babayiğidin biri çıkıp, bunu üretmek isterse, tam anlamıyla buna uygun bir şekilde tasarımını yaptık. Tüm çalışmaları sponsor desteği ile yapıyoruz. Bu kadar önemli bir projede sponsorlardan gelecek yardımları da bekliyoruz” diye konuştu.
Kilometre başına bir kuruş harcıyor
Oklar, araçta dokunmatik orta ekran, park sensörü, head-up display ve cruise kontrol gibi donanımlar bulunduğunu belirterek, “Aracımız, güneş enerjisini depolayan aküyle çalışacak. Bu aküyü, atölyemizde kuracağımız 7,5 kilovatlık şarj ünitesi ile 2 saatte şarj edebileceğiz. Bir depo ile güneşten enerji almadan, ortalama 70 kilometre hızla 5 liraya 500 kilometre yol yapılabilecek. Bu hızla giderken evde kullanılan bir su ısıtıcısı kadar güç harcıyoruz” dedi.

Aruna’nın, kilometrede 1 kuruşluk bir elektrik tüketeceğini dile getiren Oklar, “Bu hesaba, güneşten alınan ve geri kazanımlı fren sistemi de eklendiğinde bu miktar 0,8 kuruşa kadar düşüyor” şeklinde konuştu.

HRA – Haber Revizyon Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz