Ücretsiz internet görme engellilere

10 bin adet gören göz cihazı dağıtıldı

03 Nisan 2015 Cuma, 12:02

“Gören Göz Projesi” kapsamında gören göz cihazı kullanıcılarına ücretsiz internet hizmeti verileceği açıklandı.

 
Bakanlık ile GSM operatörlerinin işbirliğiyle gören göz cihazı kullanıcılarına 1 GB kotalı internet erişim hizmeti verilecek. Hizmet 31 Mart 2016’ya kadar geçerli olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, “Kota aşımı olması durumunda abonenin kendi tarifesinde ücretlendirme yapılacak. Kullanıcılar bağlı oldukları operatörlerin çağrı merkezlerinden başvuru detaylarını öğrenebilecek” diye konuştu.

“10 bin adet gören göz cihazı dağıtıldı”

Sosyal sorumluluk kapsamında görme engelli vatandaşlar için Gören Göz Projesi’nin yürütüldüğünü anımsatan Bilgin, projenin birinci aşamasında 7 ilde 5 bin adet, ikinci aşamasında ise 19 ilde 5 bin adet olmak üzere 26 ilde 10 bin adet gören göz cihazının dağıtıldığını söyledi.

55 ili kapsayacak gören göz cihazı

Gören göz cihazı, görme engellilerin gitmek istedikleri yere yürüyerek veya toplu taşıma araçlarını kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri için körcül haritalar içeren bir navigasyon programı, elektronik-kitap okuma ve benzeri özellikleri bulunan bir akıllı telefon olduğunu söyleyen Bilgin, projenin üçüncü aşamasında ilk iki fazın dışında kalan 55 ili kapsayacak şekilde gören göz cihazı temin edilmesi planlandığını dile getirdi.

 

HRA – Haber Revizyon Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz