ABD’li Yetkililer: Guantanamo IŞİD’e İlham Oluyor

ABD Kongresinde Küba’da bulunan Guantanamo tutukevinin IŞİD’e ilham kaynağı olduğu konuşuldu. Tutukevinde bulunan 11 Eylül saldırısı şüphelilerine de turuncu tulum giydiriliyor.

08 Şubat 2015 Pazar, 21:18

ABD’de Guantanamo’daki tutukevinin konuşulduğu kongrede Amerikalı yetkililer, IŞİD’in barbarca öldürdüğü rehinelere turuncu tulum giydirmesinin tesadüf olmadığını açıkladı.

“TURUNCU”NUN NEDENİ GUANTANAMO

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Amerika’nın 11 Eylül saldırılarını düzenleyen terör şüphelilerini tuttuğu Küba’daki Guantanamo tutukevinde tutulan terör zanlılarının da benzer renkte tulumlar giydiklerine dikkati çekiliyor.

GUANTANAMO’DAN İLHAM ALIYORLAR

Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu’na ifade veren Savunma Bakanlığı Müsteşarı Brian McKeon, son dönemde yaşananların, ” Guantanamo tutukevinin dünyanın en acımasız teröristlerine ilham verdiğinin” bir kanıtı olduğunu söyledi.

TUTUKEVİNİN SEMBOLÜ TURUNCU RENK

Müsteşar McKeon, IŞİD’in son günlerde yayınladığı videolarda görülen ve hunharca öldürülen Ürdünlü pilotla Japon gazetecinin turuncu tulum içinde olduklarını, bu tulumun da birçok kişi tarafından Guantanamo tutukevinin sembolü olarak algılandığını ifade etti.

OBAMA KAPANMASINI İSTİYOR

Seçildiği günden bu yana tutukevinin Amerika’nın itibarına zarar verdiğini ve müttefik ve dost ülkelerle olan ilişkileri zora soktuğunu belirten Başkan Barack Obama, Guantanamo nedeniyle daha fazla kişinin terör örgütlerine katıldığını savunuyor.

Öte yandan ABD’nin Küba’daki üssü olan Guantanamo’da bulunan tutukevinin kapatılıp kapatılmaması gerektiği tartışılıyor. Konuya ilişkin yapılan kongrede Obama, tutukevinin kapanmasını savunurken, Cumhuriyet Partililerin, tutukevinin kapanmaması için çalışmaları ağırdan aldığı iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz